3M™ Venture Tape™ Double Coated Tape 514CW, 48 mm x 54.8 m, 0.01 mm, 24 Roll/Case
| UPC | 00051128962114 |
|---|---|
| 3M ID | 7010338177 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Tape for a Permanent Bond
Designed specifically for tough bonding applications, 3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW is a polyester (PET) film tape coated on both sides with a versatile acrylic pressure sensitive adhesive (PSA). This PET tape is engineered to provide permanent bonds on foams, plastics, metals and composite materials that are subjected to a broad range of environmental conditions. This double coated tape is UV resistant and performs well at high and low temperatures. With excellent peel, tack and shear strength, this high performance tape offers a great solution for many demanding applications.
Recommended Applications
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW can be used across many industries for a variety of applications, but is ideal for:
Paper Splicing
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- High performance tape specifically designed for tough bonding applications
- Features excellent UV and temperature resistance
- Performs well at high and low temperatures
- Versatile acrylic adhesive bonds to a wide variety of substrates
- Provides excellent peel, tack and shear strength
| 3M ID | 7010338177 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Venture Tape, Double Coated PET Tape, PET Tape, Acrylic Adhesive Tape, High Performance Tape, Polyester Backing Tape, UV Resistant Tape, Temperature Resistant Tape, High and Low Temperature Tape, High Surface Energy Plastics Bonding, Composite Materials Tape, Pressure Sensitive Adhesive, Tough Bonding Applications, Paper Splicing Tape, Industrial Adhesives, Manufacturing Tape, Construction Tape, Transportation Tape, Commercial Vehicles Tape, Specialty Vehicles Tape, Heavy Industrial Tape, Interior Tape, Site Work Tape, Permanent Bond Tape, High Peel Strength Tape, High Tack Tape, High Shear Strength Tape, Versatile Bonding Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 514CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.544 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1993147062857341 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1750638574453975 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.035 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.533 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1901.2762749934948 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.537533887529897 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.223578804908026 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.440944881889763 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31156.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.398 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.802 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85250.170500341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 833.3473510588373 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 762.0366277325168 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.397 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 345.654 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

