3M™ Venture Tape™ Double Coated Tape 514CW, 48 mm x 50 m, 0.01 mm, 24 Roll/Case (1152 Roll/Pallet)
| UPC | 00051128962152 |
|---|---|
| 3M ID | 7100037556 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Tape for a Permanent Bond
Designed specifically for tough bonding applications, 3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW is a polyester (PET) film tape coated on both sides with a versatile acrylic pressure sensitive adhesive (PSA). This PET tape is engineered to provide permanent bonds on foams, plastics, metals and composite materials that are subjected to a broad range of environmental conditions. This double coated tape is UV resistant and performs well at high and low temperatures. With excellent peel, tack and shear strength, this high performance tape offers a great solution for many demanding applications.
Recommended Applications
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW can be used across many industries for a variety of applications, but is ideal for:
Paper Splicing
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- High performance tape specifically designed for tough bonding applications
- Features excellent UV and temperature resistance
- Performs well at high and low temperatures
- Versatile acrylic adhesive bonds to a wide variety of substrates
- Provides excellent peel, tack and shear strength
| 3M ID | 7100037556 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Venture Tape, Double Coated PET Tape, PET Tape, Acrylic Adhesive Tape, High Performance Tape, Polyester Backing Tape, UV Resistant Tape, Temperature Resistant Tape, High and Low Temperature Tape, High Surface Energy Plastics Bonding, Composite Materials Tape, Pressure Sensitive Adhesive, Tough Bonding Applications, Paper Splicing Tape, Industrial Adhesives, Manufacturing Tape, Construction Tape, Transportation Tape, Commercial Vehicles Tape, Specialty Vehicles Tape, Heavy Industrial Tape, Interior Tape, Site Work Tape, Permanent Bond Tape, High Peel Strength Tape, High Tack Tape, High Shear Strength Tape, Versatile Bonding Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 514CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.454 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 130.175 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.17 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 52.54144366556449 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9810570667227052 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.125 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.124803149606299 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.861 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.445 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 130.175 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 130.17 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1719.460545220303 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.738070439765114 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.51891412988274 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.850393700787402 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28176.91 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.221 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.668 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96295.46818148755 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1223.5655551260706 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1128.9519706868084 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.578 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 512.084 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


