3M™ Venture Tape™ Double Coated Tape 514CW, 37.12 mm x 50 m, 0.01 mm, 32 Roll/Case
| UPC | 00051128961902 |
|---|---|
| 3M ID | 7100037554 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Tape for a Permanent Bond
Designed specifically for tough bonding applications, 3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW is a polyester (PET) film tape coated on both sides with a versatile acrylic pressure sensitive adhesive (PSA). This PET tape is engineered to provide permanent bonds on foams, plastics, metals and composite materials that are subjected to a broad range of environmental conditions. This double coated tape is UV resistant and performs well at high and low temperatures. With excellent peel, tack and shear strength, this high performance tape offers a great solution for many demanding applications.
Recommended Applications
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW can be used across many industries for a variety of applications, but is ideal for:
Paper Splicing
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- High performance tape specifically designed for tough bonding applications
- Features excellent UV and temperature resistance
- Performs well at high and low temperatures
- Versatile acrylic adhesive bonds to a wide variety of substrates
- Provides excellent peel, tack and shear strength
| 3M ID | 7100037554 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Venture Tape, Double Coated PET Tape, PET Tape, Acrylic Adhesive Tape, High Performance Tape, Polyester Backing Tape, UV Resistant Tape, Temperature Resistant Tape, High and Low Temperature Tape, High Surface Energy Plastics Bonding, Composite Materials Tape, Pressure Sensitive Adhesive, Tough Bonding Applications, Paper Splicing Tape, Industrial Adhesives, Manufacturing Tape, Construction Tape, Transportation Tape, Commercial Vehicles Tape, Specialty Vehicles Tape, Heavy Industrial Tape, Interior Tape, Site Work Tape, Permanent Bond Tape, High Peel Strength Tape, High Tack Tape, High Shear Strength Tape, Versatile Bonding Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 514CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 317.514 G |
| Base - Metric Height Dimension | 130.556 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.56 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 39.604409917481256 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6999985471536923 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6860785599193391 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.14 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.140157480314961 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.649 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 311.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 130.556 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 130.56 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1559.0584133924174 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.077989605512986 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.95363206837011 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.559055118110237 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25548.39 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.468 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.958 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 32 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 32 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 54555.227220690664 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 674.6145222857253 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 592.7723166948333 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 0.894 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 268.877 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


