3M™ Venture Tape™ Double Coated Tape 514CW, 2 1/2 in x 55 yd, 0.5 mil, 20 Roll/Case
| UPC | 00051128962237 |
|---|---|
| 3M ID | 7010296298 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile Tape for a Permanent Bond
Designed specifically for tough bonding applications, 3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW is a polyester (PET) film tape coated on both sides with a versatile acrylic pressure sensitive adhesive (PSA). This PET tape is engineered to provide permanent bonds on foams, plastics, metals and composite materials that are subjected to a broad range of environmental conditions. This double coated tape is UV resistant and performs well at high and low temperatures. With excellent peel, tack and shear strength, this high performance tape offers a great solution for many demanding applications.
Recommended Applications
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW can be used across many industries for a variety of applications, but is ideal for:
Paper Splicing
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- High performance tape specifically designed for tough bonding applications
- Features excellent UV and temperature resistance
- Performs well at high and low temperatures
- Versatile acrylic adhesive bonds to a wide variety of substrates
- Provides excellent peel, tack and shear strength
| 3M ID | 7010296298 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Venture Tape, Double Coated PET Tape, PET Tape, Acrylic Adhesive Tape, High Performance Tape, Polyester Backing Tape, UV Resistant Tape, Temperature Resistant Tape, High and Low Temperature Tape, High Surface Energy Plastics Bonding, Composite Materials Tape, Pressure Sensitive Adhesive, Tough Bonding Applications, Paper Splicing Tape, Industrial Adhesives, Manufacturing Tape, Construction Tape, Transportation Tape, Commercial Vehicles Tape, Specialty Vehicles Tape, Heavy Industrial Tape, Interior Tape, Site Work Tape, Permanent Bond Tape, High Peel Strength Tape, High Tack Tape, High Shear Strength Tape, Versatile Bonding Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 514CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.635 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 68.89580708295274 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3712752707899385 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.129 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.622 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1632.1380083705048 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.695368045983667 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.438733151529863 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.18779527559055 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26745.95 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.016 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.446 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.497 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.257 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.257 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89704.90381925646 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1063.9993790018998 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 987.7943934550751 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.52755905511811 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.47 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 448.056 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.131 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


