3M™ Venture Tape™ Double Coated Tape 1163MS74, Clear, 6 mm x 50 m, 237Rolls/Case
| UPC | 00638060408117 |
|---|---|
| 3M ID | 7100231067 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Permanent Bonding Solutions
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 1163MS74 is comprised of a polyester (PET) film tape coated on both sides with a high coat weight of acrylic adhesive. Designed specifically for tough bonding applications, this tape will bond to a variety of difficult substrates, including high energy plastics, cloth, metals and composite materials. This double coated tape is UV resistant and performs well at high and low temperatures. With excellent peel, tack and shear strength, this high performance tape offers a great solution for many demanding applications.
Recommended Applications
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 1163MS74 is designed to provide a permanent bond to a wide variety of substrates subjected to a broad range of environmental conditions, including:
Foam Insulation facing Papers Plastics, including high surface energy plastics Metals Sail cloth
Composite materials
Resilient Tape for a Wide Range of Environments
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 1163MS74 is coated with a heavy application of acrylic adhesive and mounted on a 74 lb./ream release liner. This adhesive is designed to provide a permanent bond on a variety of difficult materials. Once bonded, the tape resists lifting and curling. The moisture stable release liner helps preserve the adhesive from heat and humidity so it can properly wet-out when the tape is applied. Designed to withstand a wide range of environmental conditions, this high performance tape is ready to offer versatility, resilience and bonding strength.
- High performance tape specifically designed for tough bonding applications
- Moisture stable 74 lb. release liner preserves the adhesive from heat and humidity to allow the tape to "wet-out" during bonding applications
- High adhesive coat weight bonds permanently to a variety of substrates and adheres in a variety of environmental conditions
- Performs well on difficult to adhere surfaces such as high surface energy substrates, cloth and insulation facings
- Features excellent UV and temperature resistance
| 3M ID | 7100231067 |
|---|---|
| Part number | 1163MS74 |
| Keywords | 3M, 3M Venture Tape, Double Coated PET Tape, high performance tape, high tack tape, adhesive tape, bonding applications, UV resistance tape, temperature resistance tape, release liner, acrylic adhesive, demanding bonding, difficult surfaces tape, high surface energy plastics, composite materials, permanent bonding solutions, polyester film tape, tough bonding applications, environmental conditions, foam bonding, insulation facing tape, paper bonding, plastic bonding, metal bonding, sail cloth bonding, composite materials, moisture stable, heat resistance, humidity resistance, peel strength, tack strength, shear strength, versatile tape, resilient tape, industrial tape, design and construction tape, manufacturing tape, building and construction tape, heavy industrial tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 1163MS74 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 92.585 G |
| Base - Metric Length Dimension | 50.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 6.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 13.066648180540456 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2041149854438689 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.19599976957284357 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 214.124 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 88.904 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3096.800012497663 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 48.37499801859542 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 46.451945388763924 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 50747.46 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21942.53 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 21070.248 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 40.132 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Item Quantity | 237 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 237 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 237 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 64344.29010590305 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 920.9987372583009 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 836.1339940528541 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.47992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1054.414 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 379.264 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 92.659 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4266 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4266 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


