3M™ Venture Tape™ Double Coated Nylon Tape 3693, 54 in x 250 yd, 1 Roll/Case
Thin, fire resistant film coated on both sides with an aggressive, cold weather acrylic pressure sensitive adhesive (PSA)
Special Price
$2,760.44
Regular Price
$3,247.58
| UPC | 00051128968734 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043756 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Self adhesive closure system on the longitudinal lap of jacketed pipe insulation (SSL – self seal lap) as well as a temporary closure system for PVC jacketing
- UL723 Listed (0/0 Flame/Smoke Rating)
- Excellent peel and tack
- Cold weather adhesive
| 3M ID | 7100043756 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Double Coated Nylon Tape, Fire Resistant Tape, Cold Weather Adhesive, Pressure Sensitive Adhesive, PSA Tape, UL723 Listed Tape, Flame\/Smoke Rating Tape, High Peel Tack Tape, Self Adhesive Tape, PVC Jacketing Closure, Jacketed Pipe Insulation Tape, Temporary Closure System, Manufacturing Tape, Heavy Industrial Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Product Number | 3693 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 250.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 54.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 66.486 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 228.6 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.371 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7651.828295782576 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 146.5765396362377 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 141.11789402454013 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 125.391 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 64.01 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7651.828295782576 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 146.5765396362377 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 141.11789402454013 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 54.488188976377955 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.850393700787402 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 125.391 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 66.486 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 64.01 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.384 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.301 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.301 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1417.5723458487628 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1270.0610462208613 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 64.1732283464567 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 576.09 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.63 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Item Quantity | 9 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


