3M™ Venture Tape™ Double Coated Cloth Tape 581, White, 2 in x 36 yd, 24 Roll/Case
A double coated cloth tape with an aggressive rubber PSA
Special Price
$30.01
Regular Price
$35.31
| UPC | 00051128962947 |
|---|---|
| 3M ID | 7010410893 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bonds to a wide variety of metals, plastics, and composite materials
- Excellent quick stick and peel adhesion properties
- High adhesive coat weight
- Hand tearable
| 3M ID | 7010410893 |
|---|---|
| Keywords | 3M, double coated cloth tape, aggressive rubber PSA, quick stick adhesion, peel adhesion, high adhesive coat weight, hand tearable, bonds to metals, bonds to plastics, bonds to composite materials, manufacturing, heavy industrial |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 581 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | Italy |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 362.874 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.99998779525118 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8000002292807527 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7839263257448532 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 819.353 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 355.583 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1914.0436017092507 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.297061809042333 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.814249454857453 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.312992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31365.555 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.753 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.534 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.067 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.275 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.275 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69811.16324437373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 557.7695233277403 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 507.98473528115125 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.144 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 230.418 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


