3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500, White, 48 mm x 55 m (1.88 in x 60.1 yd), 24/Case
| UPC | 00750351500055 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043871 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Venture Tape Unlike Any Other
A high quality polyethylene cloth tape coated with a natural rubber pressure sensitive adhesive system, 3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500 has very high tack, high peel and adheres to corners and irregular surfaces. The polyethylene-coated, cloth-reinforced backing conforms to curved surfaces and resists moisture and humidity while the natural rubber adhesive gives you instant stick and long-term hold. The tape tears easily, across or down, without curling. It measures 10 mil thick, which gives it additional resistance to abrasion when compared to its thinner counterparts.
Recommended Applications
Patching Bundling Reinforcing Tabbing Taping/splicing insulation Capping pipe Securing conduit ends Marking Labeling Temporary repair
Hanging polyethylene drapes
Built to Stick
3M's family of rugged cloth and duct tapes adheres to most surfaces for applications ranging from bundling to moisture proofing, sealing to splicing, reinforcing to hanging poly drapes. Available in a variety of colors and strengths, they're known best for their hand tearability, high tensile strength and conformability.
- HIGH STRENGTH CONSTRUCTION: Designed for use in heavy-duty maintenance, repair, and construction applications
- INSTANT ADHESION: Engineered to stick immediately and hold reliably until the job is done
- RELIABLE BACKING: Strong backing resists water, wear, and light abrasion
- WATER-TIGHT SEAL: Forms a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- MAXIMUM CONFORMABILITY: Easily sticks to irregular surfaces and tight spaces without lifting
| 3M ID | 7100043871 |
|---|---|
| Part number | 1500 |
| Keywords | duct-tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Sheet Metal Ductwork, Vapour Sealing |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 1500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.89 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.726 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 68.0414746656265 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.6005560234622112 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.6005560234622112 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.89 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1.115 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.726 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2020.227662502569 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 38.99977418050484 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.40011682736198 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33105.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.69 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.418 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 64746.19248451095 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1086.8789525714465 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1036.8031543387733 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.061 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 470.286 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


