3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500, Silver, 72 mm x 55 m (2.83 in x 60.1 yd), 16/Case
| UPC | 00750351500130 |
|---|---|
| 3M ID | 7010337384 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Venture Tape Unlike Any Other
A high quality polyethylene cloth tape coated with a natural rubber pressure sensitive adhesive system, 3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500 has very high tack, high peel and adheres to corners and irregular surfaces. The polyethylene-coated, cloth-reinforced backing conforms to curved surfaces and resists moisture and humidity while the natural rubber adhesive gives you instant stick and long-term hold. The tape tears easily, across or down, without curling. It measures 10 mil thick, which gives it additional resistance to abrasion when compared to its thinner counterparts.
Recommended Applications
Patching Bundling Reinforcing Tabbing Taping/splicing insulation Capping pipe Securing conduit ends Marking Labeling Temporary repair
Hanging polyethylene drapes
Built to Stick
3M's family of rugged cloth and duct tapes adheres to most surfaces for applications ranging from bundling to moisture proofing, sealing to splicing, reinforcing to hanging poly drapes. Available in a variety of colors and strengths, they're known best for their hand tearability, high tensile strength and conformability.
- HIGH STRENGTH CONSTRUCTION: Designed for use in heavy-duty maintenance, repair, and construction applications
- INSTANT ADHESION: Engineered to stick immediately and hold reliably until the job is done
- RELIABLE BACKING: Strong backing resists water, wear, and light abrasion
- WATER-TIGHT SEAL: Forms a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- MAXIMUM CONFORMABILITY: Easily sticks to irregular surfaces and tight spaces without lifting
| 3M ID | 7010337384 |
|---|---|
| Part number | 1500 |
| Keywords | duct-tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Sheet Metal Ductwork, Vapour Sealing |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.106 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 72.136 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 102.2399741649877 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.438312619764746 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.400834035193317 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.84 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1675.413 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.089 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 72.136 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2159.5206438444375 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.008592670992236 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.41334456309307 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.186614173228346 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.311811023622047 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35388.203 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.694 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.424 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.954 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 66671.49771307416 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1087.9989008633456 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1037.160303203513 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.66968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1092550.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 470.448 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 105.841 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


