3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500, Silver, 48 mm x 55 m (1.88 in x 60.1 yd), 24/Case
3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500 is constructed of polyethylene film laminated to cloth with a rubber adhesive, which resists curling and tears off the roll cleanly for easy application in MRO/construction. 3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500 has a unique construction that allows for permanent and temporary applications.
Special Price
$14.91
Regular Price
$17.54
| UPC | 00750351500048 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043836 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500 is a high quality polyethylene cloth tape coated with a pressure sensitive adhesive system. It features a natural rubber adhesive that instantly sticks to corners and irregular surfaces. The polyethylene-coated backing conforms to curved surfaces and forms an abrasion-resistant, water-tight seal. Despite the thickness and cloth reinforcement, this tape remains easy to tear down or across. Together the high-tack adhesive and resilient backing make 3M™ Venture Tape™ Cloth Duct Tape 1500 a long-term solution for MRO/construction applications.
- HIGH STRENGTH CONSTRUCTION: Designed for use in heavy-duty maintenance, repair, and construction applications
- INSTANT ADHESION: Engineered to stick immediately and hold reliably until the job is done
- RELIABLE BACKING: Strong backing resists water, wear, and light abrasion
- WATER-TIGHT SEAL: Forms a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- MAXIMUM CONFORMABILITY: Easily sticks to irregular surfaces and tight spaces without lifting
| 3M ID | 7100043836 |
|---|---|
| Part number | 1500 |
| Keywords | 3m duct tape gaffers heavy duty plumbers black heat resistant gaffer foil insulation strong freezer hvac car spike thermal sealing seal plumbing bulk ductwork shield repair pipe high temperature thread write temp sealant rescue plumber gaff water |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Sheet Metal Ductwork, Vapour Sealing |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.89 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.737 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 68.0414746656265 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6248068723025477 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.6005560234622112 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.89 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.115 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.726 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2161.1949523111643 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 38.99977418050484 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.39791220474013 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35415.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.69 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.417 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.31 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.338 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.338 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67309.18973648972 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1089.0835751932952 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1036.7326064148742 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.103 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 470.254 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


