3M™ Venture Tape™ ASJ Facing Tape 1540CW, White, 99 mm x 45.7 m, 12 Rolls/Case
| UPC | 00051128956588 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043969 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ ASJ Facing Tape 1540CW is specifically designed for cold weather and high humidity application.
Coated with a proprietary, pressure-sensitive solvent acrylic adhesive with a kraft, scrim and foil laminate backing, this tape is easy to apply. Ideal for use as a closure seal on all service jacket (ASJ) faced duct piping systems or as a vapor seal on ASJ-faced duct board and pipe insulation.
It is highly durable, high-puncture and tear-resistant, and helps inhibits mold. Plus, it provides solid holding power for extended periods while resisting lifting and curling, and applies easily to curved and irregular surfaces.
Tape is UL723 Classified (15/0 Flame/Smoke Rating), and meets ASTM1136, Type I, II, III and IV.
Venture into a stronger hold and a simple application with 3M™ Venture Tape™ ASJ Facing Tape 1540CW.
- HIGH STRENGTH: White kraft, scrim and foil laminate backing is ideal as a vapor seal on ASJ-faced duct board and pipe insulation
- COLD WEATHER USE: Designed to perform in cold weather due to cold weather acrylic adhesive construction
- MOLD INHIBITOR: Mold inhibiting agents help fight mold build-up in humid and damp conditions
- DURABILITY: Ensures long life through high-puncture and tear resistance in a variety of applications and environments
- FLEXIBILITY: Conforms to irregular and curved surfaces
- EASY TO INSTALL: Applies easily without special tools or application methods
| 3M ID | 7100043969 |
|---|---|
| Keywords | 3m venture tape asj facing 1540CW white 99 mm kraft paper foil laminated pressure-sensitive cold weather adhesive low-temperature humidity duct board vapor seal pipe insulation tear-resistant puncture durable flexible irregular surface easy-to-install |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 6.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 1540CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.27 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 149.225 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 149.22 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 138.05786076139083 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.7998707297479455 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.742550541579877 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2262.363 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.244 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 149.225 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 149.22 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2048.8722079806366 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.4009313913283 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 32.91060649895852 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33.575 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 15.604 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.928 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.327 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.327 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 963.420085747915 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 888.5863754718802 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 403.056 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 324 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 324 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


