3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 3520CW, Silver, 63.5 mm x 45.72m, 20 Rolls/Case
| UPC | 00638060139929 |
|---|---|
| 3M ID | 7100166385 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Aluminum Foil Tape Ideal for HVAC Applications
Designed for performance even in very cold temperatures, 3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 3520CW is a 2.0 mil aluminum foil tape that excels in demanding applications. Its foil backing and cold-weather pressure sensitive acrylic adhesive perform in temperatures from -40 to 250°F/-40 to 121°C. The aluminum foil backing conforms well around corners and to irregular surfaces. This tape provides an excellent vapor seal in various duct sealing applications. It is hand tearable and installs easily, eliminating the need for additional tools or application methods.
3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 3520CW is UL723 Classified (10/10 Flame Smoke Rating).
Recommended Applications
Vapor seals for fibrous and sheet metal ducts
Heavier general purpose construction applications
Excellent Cold Weather Performance
3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 3520CW is coated with a special cold weather, pressure sensitive acrylic adhesive system that performs exceptionally well in cold weather conditions, yet still excels at normal and elevated temperatures. It adheres immediately on contact to a variety of materials, including fibrous and sheet metal ducts. Once bonded, this tape features good aging properties that resist lifting and curling over time.
3M™ Metal Foil Tapes
Aluminum is just one of the metal-backed tapes available from 3M. These foil tapes resist failure from common sources of degradation including moisture, ultraviolet rays and many chemicals, and are commonly used for reflecting, wrapping, masking, sealing, and more in applications from air ducts to washing machines. As with all 3M products, 3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 3520CW is supported by exclusive 3M technical expertise and application advice. 3M Aluminum foil tapes are suitable for demanding applications in construction, aerospace, automotive, appliance, maintenance, repair and operations and many more segments. They are also thermally conductive for heating/cooling efficiency.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, 3M IATD technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 2.0 mil aluminum foil tape is ideal for HVAC applications
- Acrylic adhesive is specifically designed to perform in temperatures from -40°F to 250°F
- Excellent for high heat and humidity conditions
- Flexible backing conforms well to curved and irregular surfaces
- Hand tearable and easy to install on site without special tools or applications methods
- Features easy release kraft liner
| 3M ID | 7100166385 |
|---|---|
| Keywords | 3M, aluminum foil tape, Venture Tape, HVAC tape, heat shielding tape, light-reflecting tape, cold-weather adhesive, pressure-sensitive tape, vapor seal, duct sealing tape, UL723 flame smoke rating, acrylic adhesive, high heat tape, humidity resistant tape, tearable tape, easy installation tape, flexible tape, construction applications tape, fibrous ducts tape, sheet metal ducts tape, aging resistant tape, thermally conductive tape, industrial adhesive tape, aerospace tape, automotive tape, appliance tape, building and construction tape, heavy industrial tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, specialty vehicles tape, personal recreation vehicles tape, rail tape, site work tape, two wheel vehicles tape, commercial vehicles tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Product Number | 3520CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 1799.9999 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 707.6 G |
| Base - Metric Length Dimension | 45.72 M |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 81.6068699066532 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.5599909672201937 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.5599909672201937 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1337.297 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 707.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1697.1093784707255 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.89603916838372 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 31.199819344403874 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27810.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14467.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 14152.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1199.314706285734 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1123.1934963985395 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 509.472 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


