3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 1521CW, Silver, 48 mm x 45.7 m, 2.8 mil, 24 Rolls/Case
| UPC | 00051128955611 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043781 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 1521CW is a conformable, 2.8 mil tape that is suitable for masking and sealing in general-purpose heat shielding and light-reflecting applications.
Coated with cold-weather acrylic adhesive, this durable tape performs well in a wide range of environmental conditions, and bonds and seals at temperatures as low as -10 °F (-23 °C). It is backed by foil that allows it to easily conform to irregular surfaces and on fibrous and sheet metal ductwork.
This pressure-sensitive tape is hand tearable and adheres quickly without special application methods or additional tools. It maintains its form without lifting or curling, even after an extended period of time.
This tape meets the UL723 flame/smoke rating, as well as the CAN/ULC S102 classification flame/smoke rating.
For optimal performance in cold environments, 3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 1521CW provides a durable bond in various masking and sealing operations.
- VERSATILE: Excellent for use on fibrous and sheet metal ducts
- COLD WEATHER USE: Adheres in temperatures as low as -10 °F/23 °C due to cold weather acrylic adhesive construction
- MULTI-PURPOSE: Can be used for a variety of applications, such as insulation, metal duct sealing, and seam sealing
- CONFORMABILITY: Foil backing conforms to curved or irregular surfaces
- EASY INSTALLATION: Easy to tear by hand and install without special tools or application methods
- EFFICIENT: Easy release liner allows quick removal from roll
- FOIL THICKNESS: 1.4 mil (2.8 mil total thickness)
- UL723 CLASSIFIED: Meets UL723 Flame/Smoke Rating
| 3M ID | 7100043781 |
|---|---|
| Part number | 1521CW |
| Keywords | 3m venture tape aluminum foil 1521CW silver 2.8 mil 48 mm adhesive durable easy flexible humidity vapor cold weather temperature freezing exterior insulation mold uv moisture resistance masking sealing wrapping sheet metal duct appliance automotive repair |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1521CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.454 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 123.825 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 123.82 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 47.53749664979645 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9810570667227052 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.874803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.779 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.445 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 123.825 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 123.82 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1509.178215206824 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.676341006353347 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.51891412988274 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.10236220472441 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24.731 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 11.193 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.668 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.311 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.282 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.282 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82931.26822474117 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 917.1230106890907 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 846.6809086757786 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.359 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 384.048 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

