3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 1520CW, Silver, 48 mm x 45.7 m, 3.2 mil, 24 Rolls/Case
| UPC | 00750351152025 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043715 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 1520CW is a conformable, 3.2 mil tape that is suitable for masking and sealing in general-purpose heat shielding and light-reflecting applications.
Coated with cold-weather acrylic adhesive, this durable tape performs well in a wide range of environmental conditions, and bonds and seals at temperatures as low as -10 °F (-23 °C). It is backed by foil that allows it to easily conform to irregular surfaces and on fibrous and sheet metal ductwork.
This pressure-sensitive tape is hand tearable and adheres quickly without special application methods or additional tools. It maintains its form without lifting or curling, even after an extended period of time.
This tape meets the UL723 flame/smoke rating, as well as the CAN/ULC S102 classification flame/smoke rating.
For optimal performance in cold environments, 3M™ Venture Tape™ Aluminum Foil Tape 1520CW provides a durable bond in various masking and sealing operations.
- VERSATILE: Excellent for use on fibrous and sheet metal ducts
- COLD WEATHER USE: Adheres in temperatures as low as -10 °F/23 °C due to cold weather acrylic adhesive construction
- MULTI-PURPOSE: Can be used for a variety of applications, such as insulation, metal duct sealing, and seam sealing
- CONFORMABILITY: Foil backing conforms to curved or irregular surfaces
- EASY INSTALLATION: Easy to tear by hand and install without special tools or application methods
- EFFICIENT: Easy release liner allows quick removal from roll
- FOIL THICKNESS: 1.8 mil (3.2 mil total thickness)
- UL723 CLASSIFIED: Meets UL723 Flame/Smoke Rating
| 3M ID | 7100043715 |
|---|---|
| Keywords | 3m venture tape aluminum foil 1520CW natural 3.2 mil 1.88 in pressure-sensitive cold weather adhesive flexible low temperature humidity light-reflecting applications masking sealing automotive appliance repair sheet metal ducts irregular surface easy liner |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.8 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1520CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.529 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.97844641358574 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1662453669580024 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1419945181176658 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.819 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.518 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1509.178215206824 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.83205464853829 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.429914661042467 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.10236220472441 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24.731 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 13.078 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.442 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.311 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.282 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.282 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82931.26822474117 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1075.8558394622025 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 987.474723174907 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.359 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 447.911 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

