3M™ Venture Tape™ All Purpose Duct Tape 1501, Gray, 48 mm x 5 5m (1.88 in x 60.1 yd), 24/Case
| UPC | 00750351500215 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043902 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Duct Tape that Gets the Job Done
A high quality polyethylene cloth tape coated with a natural rubber pressure sensitive adhesive system,3M™ Venture Tape™ All Purpose Duct Tape 1501 has high tack, high peel and adheres to corners and irregular surfaces. The polyethylene-coated, cloth-reinforced backing conforms to curved surfaces and resists moisture and humidity while the natural rubber adhesive gives you instant stick and long-term hold. The tape tears easily, across or down, without curling. At 9 mil thick, this tape is moderately thin, which makes it a more conformable choice when working with irregular surfaces.
Recommended Applications
Hanging polyethylene drapes Taping/splicing insulation Bundling Reinforcing Patching Tabbing Securing conduit ends Marking Labeling
Temporary repair
Built to Stick
3M's family of rugged cloth and duct tapes adheres to most surfaces for applications ranging from bundling to moisture proofing, sealing to splicing, reinforcing to hanging poly drapes. Available in a variety of colors and strengths and known best for hand tearability, high tensile strength and conformability.
- Designed for general use in MRO / construction applications
- Sticks immediately and stays on reliably
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces
| 3M ID | 7100043902 |
|---|---|
| Part number | 1501 |
| Keywords | duct-tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 1501 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.89 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.645 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 68.0414746656265 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4219815910924605 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4219815910924605 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.89 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.115 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.645 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2159.5206438444375 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.69855544527788 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.103307337378716 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.186614173228346 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.311811023622047 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35388.203 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.739 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.469 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.954 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 66515.88106325819 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 971.9982723695286 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 920.7892981092252 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.09 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 417.663 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.056 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


