3M™ Venture Tape™ All Purpose Duct Tape 1501, Black, 48 mm x 55 m (1.88 in x 60.1 yd), 24/Case
| UPC | 00750351500208 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043959 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Duct Tape that Gets the Job Done
A high quality polyethylene cloth tape coated with a natural rubber pressure sensitive adhesive system,3M™ Venture Tape™ All Purpose Duct Tape 1501 has high tack, high peel and adheres to corners and irregular surfaces. The polyethylene-coated, cloth-reinforced backing conforms to curved surfaces and resists moisture and humidity while the natural rubber adhesive gives you instant stick and long-term hold. The tape tears easily, across or down, without curling. At 9 mil thick, this tape is moderately thin, which makes it a more conformable choice when working with irregular surfaces.
Recommended Applications
Hanging polyethylene drapes Taping/splicing insulation Bundling Reinforcing Patching Tabbing Securing conduit ends Marking Labeling
Temporary repair
Built to Stick
3M's family of rugged cloth and duct tapes adheres to most surfaces for applications ranging from bundling to moisture proofing, sealing to splicing, reinforcing to hanging poly drapes. Available in a variety of colors and strengths and known best for hand tearability, high tensile strength and conformability.
- Designed for general use in MRO / construction applications
- Sticks immediately and stays on reliably
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces
| 3M ID | 7100043959 |
|---|---|
| Part number | 1501 |
| Keywords | duct-tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 1501 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.635 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 146.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 66.12502398233143 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.3712752707899385 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1083.595 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.622 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 146.05 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2154.223294667062 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.000588744471166 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 32.928243479933315 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.165354330708661 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35301.395 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.876 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.936 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.309 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.338 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.338 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83419.45817749904 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 978.8524441008565 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 889.0625739581996 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.75590551181102 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.367 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 403.272 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.34 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


