3M™ Value Masking Tape 101+, Tan, 96 mm x 55 m, 5.1 mil, 8 Rolls/Case
3M™ Value Masking Tape 101+ is a cost-effective crepe paper tape that holds, bundles, seals and performs other non-critical taping jobs where a pressure sensitive tape is needed. This tape offers controlled unwind to prevent shredding or splintering and tears easily from the roll by hand.
Special Price
$10.29
Regular Price
$12.10
| UPC | 04710367734277 |
|---|---|
| 3M ID | 7100293679 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Value Masking Tape 101+ is a cost-effective crepe paper tape ideal for marking, temporary holding, wrapping and sealing. Designed to perform best indoors, tape unwinds from the roll smoothly for easy control, preventing shredding and splintering. The rubber adhesive sticks instantly to paper, metal, wood plastic, glass, painted and other clean surfaces and resists lifting or curling. Conforms around corners, over contours and on irregular surfaces. After the job is done, the strong paper backing resists unwanted tearing and slivering during tape removal. Recommended for light bundling, temporary labeling, overwrapping, hanging temporary signage and more.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100293679 |
|---|---|
| Part number | 101+ |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Bundling, General/Bulk Masking, Labelling, Masking Solution, Non-Paint, Paint Preparation Masking, Temporary Holding, Woodworking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 101+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.779527559 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.645669291 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.645669291 |
| Base - Metric Gross Weight | 575.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.6 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.57068282640502 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2676580075630461 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0471957453781686 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.779527559055118 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.645669291338582 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.645669291338582 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1336.704 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 475.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.6 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 652.5654626112402 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.1164377169748247 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.0943914907563372 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.559055118110236 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.291338582677165 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.291338582677165 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 10693.632 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 0.95 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 192.0 MM |
| Inner - Metric Length Dimension | 236.0 MM |
| Inner - Metric Width Dimension | 236.0 MM |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 763.214508712482 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.582188584874125 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.377565963025349 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.070866141732283 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.724409448818898 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.724409448818898 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12506.845 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4800.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3800.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 137120.35298086345 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1408.7538553613676 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1072.3284432672447 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 68.89763779527559 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2247000.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 486400.0 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 175.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1024 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1024 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


