3M™ Value Masking Tape 101+, Tan, 18 mm x 55 m, 5.1 mil, 48 Rolls/Case
3M™ Value Masking Tape 101+ is a cost-effective crepe paper tape that holds, bundles, seals and performs other non-critical taping jobs where a pressure sensitive tape is needed. This tape offers controlled unwind to prevent shredding or splintering and tears easily from the roll by hand.
Special Price
$2.04
Regular Price
$2.40
| UPC | 04710367734024 |
|---|---|
| 3M ID | 7100293674 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Value Masking Tape 101+ is a cost-effective crepe paper tape ideal for marking, temporary holding, wrapping and sealing. Designed to perform best indoors, tape unwinds from the roll smoothly for easy control, preventing shredding and splintering. The rubber adhesive sticks instantly to paper, metal, wood plastic, glass, painted and other clean surfaces and resists lifting or curling. Conforms around corners, over contours and on irregular surfaces. After the job is done, the strong paper backing resists unwanted tearing and slivering during tape removal. Recommended for light bundling, temporary labeling, overwrapping, hanging temporary signage and more.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100293674 |
|---|---|
| Part number | 101+ |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Bundling, General/Bulk Masking, Labelling, Masking Solution, Non-Paint, Paint Preparation Masking, Temporary Holding, Woodworking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 101+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.708661417 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.645669291 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.645669291 |
| Base - Metric Gross Weight | 108.333 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.294503029950942 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.23883338249274344 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1929044794117679 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7086614173228346 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.645669291338582 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.645669291338582 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 250.632 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 189.48189864883668 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.3148537529412145 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.3148537529412145 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.779527559055119 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.645669291338582 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.645669291338582 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3105.052 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.05 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 223.0 MM |
| Inner - Metric Length Dimension | 118.0 MM |
| Inner - Metric Width Dimension | 118.0 MM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 867.4584416097966 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.464037633613634 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.259415011764858 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.724409448818898 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.724409448818898 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14215.097 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5200.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4200.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80494.22398057395 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 767.208672403374 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 592.6025607529509 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1319064.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 268.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 106.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 102.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3072 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3072 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


