3M™ Value Duct Tape 1900, Silver, 2.83 in x 50 yd, 5.8 mil, 12/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive, this value tape resists curling and tears off the roll cleanly for simple applications in MRO/construction. 3M™ Value Duct Tape 1900 is economically priced to best provide a quick solution for simple tasks.
Special Price
$16.44
Regular Price
$19.34
| UPC | 00051115234224 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124256 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Value Duct Tape 1900 is made of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive. It resists curling and tears off the roll cleanly for simple maintenance, repair and construction applications. This tape is economically priced to provide a quick solution for simple tasks like marking, labeling, temporary repair, light duty sealing and holding.
- THIN DUCT TAPE: For light duty applications
- HIGH TACK ADHESIVE: Synthetic rubber adhesive sticks well to many surfaces
- EASY TO TEAR BY HAND: Making application quick and simple
- MOISTURE RESISTANT: Thanks to polyethylene backing
| 3M ID | 7000124256 |
|---|---|
| Part number | 1900 |
| Keywords | 3m value duct tape 1900 polyethylene film laminated synthetic rubber adhesive resists curling tears cleanly maintenance repair construction economically priced quick solution marking labeling temporary repair light duty sealing holding |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Light Duty Applications |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1900 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.15 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.83 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.15 |
| Base - Metric Gross Weight | 585.134 G |
| Base - Metric Height Dimension | 130.81 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 71.882 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 75.05865602282385 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2899996532128615 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0400990651584372 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.83 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.15 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1229.991 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 471.781 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 130.81 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 71.882 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1066.1709748616347 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.54038486141202 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.48036866228592 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.456692913385827 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17471.412 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.049 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.661 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101177.36770906612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1355.842912436997 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1048.4193109332946 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.658 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 475.555 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

