3M™ Value Duct Tape 1900, Silver, 1.88 in x 60 yd, 5.8 mil, 24/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive, this value tape resists curling and tears off the roll cleanly for simple applications in MRO/construction. 3M™ Value Duct Tape 1900 is economically priced to best provide a quick solution for simple tasks.
Special Price
$13.13
Regular Price
$15.45
| UPC | 00051111978412 |
|---|---|
| 3M ID | 7010375734 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Value Duct Tape 1900 is made of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive. It resists curling and tears off the roll cleanly for simple maintenance, repair and construction applications. This tape is economically priced to provide a quick solution for simple tasks like marking, labeling, temporary repair, light duty sealing and holding.
- THIN DUCT TAPE: For light duty applications
- HIGH TACK ADHESIVE: Synthetic rubber adhesive sticks well to many surfaces
- EASY TO TEAR BY HAND: Making application quick and simple
- MOISTURE RESISTANT: Thanks to polyethylene backing
| 3M ID | 7010375734 |
|---|---|
| Part number | 1900 |
| Keywords | 3m value duct tape 1900 polyethylene film laminated synthetic rubber adhesive resists curling tears cleanly maintenance repair construction economically priced quick solution marking labeling temporary repair light duty sealing holding |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Light Duty Applications |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1900 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.88 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.2 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.463 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 132.08 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 47.752 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 132.08 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.83521978067578 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0207402739159832 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.88 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 833.04 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.454 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 132.08 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 47.752 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 132.08 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1596.689254402131 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.200005017721086 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 24.000403710494513 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26165.049 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11430.53 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 10886.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1183.8823479327925 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1080.018166972253 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 489.888 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

