3M™ Value Duct Tape 1900, Silver, 1.88 in x 50 yd, 5.8 mil, 24 Rolls/Case,
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive, this value tape resists curling and tears off the roll cleanly for simple applications in MRO/construction. 3M™ Value Duct Tape 1900 is economically priced to best provide a quick solution for simple tasks.
Special Price
$10.95
Regular Price
$12.88
| UPC | 00051115234217 |
|---|---|
| 3M ID | 7000049202 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Value Duct Tape 1900 is made of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive. It resists curling and tears off the roll cleanly for simple maintenance, repair and construction applications. This tape is economically priced to provide a quick solution for simple tasks like marking, labeling, temporary repair, light duty sealing and holding.
- THIN DUCT TAPE: For light duty applications
- HIGH TACK ADHESIVE: Synthetic rubber adhesive sticks well to many surfaces
- EASY TO TEAR BY HAND: Making application quick and simple
- MOISTURE RESISTANT: Thanks to polyethylene backing
| 3M ID | 7000049202 |
|---|---|
| Part number | 1900 |
| Keywords | 3m value duct tape 1900 polyethylene film laminated synthetic rubber adhesive resists curling tears cleanly maintenance repair construction economically priced quick solution marking labeling temporary repair light duty sealing holding |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Light Duty Applications |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1900 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.15 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.89 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.15 |
| Base - Metric Gross Weight | 371.945 G |
| Base - Metric Height Dimension | 130.81 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.819998361083543 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8198991530655597 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.15 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.89 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.15 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.029 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 371.9 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 130.81 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 48.006 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1404.2252474268728 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.259175942487744 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.67846152262217 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23011.129 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.643 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.926 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1324.9781957311143 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1180.654780414406 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 535.536 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


