3M™ Utility Grade Light Duty Packaging Tape 5910, Clear, High Conformability, 3/4 in x 2592 in, (4 Roll/Pack) 48/Case
| UPC | 00021200169380 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123334 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Transparent Film Tape for General Packaging Applications
3M™ Utility Grade Light Duty Packaging Tape 5910 is a 2 mil (0.051 mm) thick transparent film tape with an acrylic adhesive which adheres instantly to a wide variety of surfaces. The polypropylene backing material offers good clarity with moisture, chemical and UV resistance. It is used for general packaging applications.
Recommended Applications
General packaging L-clip closure, attaching tabbing and holding Inner pack box closure Promotional bundling Attaching extended application tube to aerosol can
Document envelope closure
Immediate, Light-Duty Solution
Scotch® Light Duty Packaging Tapes provide immediate, high-tack adhesion and resilience to moisture and chemicals. These versatile packaging tapes allow customers to choose the film backing and adhesive needed for application success. Leverage the advantages that come with a strong, yet light-duty, packaging tape that is designed to meet the everyday challenges of packaging or temporary holding applications.
- Transparent, 2 mil (0.051 mm) film tape used for general packaging applications
- Polypropylene backing material is 1.2 mil (0.030 mm) thick, moisture, chemical and UV resistant
- Good handling, easy-tear, high clarity and long aging
- Polypropylene backing material offers transparency, conformability and flexibility
| 3M ID | 7000123334 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Utility Grade Light Duty Packaging Tape, transparent film tape, hand-tearable tape, general packaging applications, polypropylene backing, moisture resistant tape, chemical resistant tape, UV resistant tape, high conformability tape, easy-tear tape, high clarity, long aging, acrylic adhesive, L-clip closure, attaching tabbing, inner pack box closure, promotional bundling, document envelope closure, commercial solutions, energy markets, manufacturing solutions, appliance industry, bonding and assembly, building maintenance, defense, specialty materials, equipment maintenance, facility maintenance, food and beverage, heavy industrial, industrial maintenance, oil and gas, paper and print, shipping and fulfillment, woodworking. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Primary Packaging |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.036 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 5910 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.15 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.15 |
| Base - Metric Gross Weight | 71.668 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.541 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.541 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 12.916895912531983 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.15800089406265808 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.14151031685122922 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.15 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.15 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 211.67 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 64.188 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 10.541 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 10.541 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 51.13179517697618 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.6318448434218591 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5660412674049169 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.9921259842519685 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.133858267716535 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.133858267716535 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 837.9 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 256.752 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.076 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.105 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.105 M |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 937.999875999752 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.24969785095812 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.792442297916078 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15371.064 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.742 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.081 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.246 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.246 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 687.842258016818 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 543.3997930785299 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 246.482 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 3840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |

