3M™ Utility Grade Light Duty Packaging Tape 5910, Clear, High Conformability, 1 in x 2592 in, (12 Roll/Pack) 36/Case
| UPC | 00021200070242 |
|---|---|
| 3M ID | 7010378962 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Transparent Film Tape for General Packaging Applications
3M™ Utility Grade Light Duty Packaging Tape 5910 is a 2 mil (0.051 mm) thick transparent film tape with an acrylic adhesive which adheres instantly to a wide variety of surfaces. The polypropylene backing material offers good clarity with moisture, chemical and UV resistance. It is used for general packaging applications.
Recommended Applications
General packaging L-clip closure, attaching tabbing and holding Inner pack box closure Promotional bundling Attaching extended application tube to aerosol can
Document envelope closure
Immediate, Light-Duty Solution
Scotch® Light Duty Packaging Tapes provide immediate, high-tack adhesion and resilience to moisture and chemicals. These versatile packaging tapes allow customers to choose the film backing and adhesive needed for application success. Leverage the advantages that come with a strong, yet light-duty, packaging tape that is designed to meet the everyday challenges of packaging or temporary holding applications.
- Transparent, 2 mil (0.051 mm) film tape used for general packaging applications
- Polypropylene backing material is 1.2 mil (0.030 mm) thick, moisture, chemical and UV resistant
- Good handling, easy-tear, high clarity and long aging
- Polypropylene backing material offers transparency, conformability and flexibility
| 3M ID | 7010378962 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Utility Grade Light Duty Packaging Tape, transparent film tape, hand-tearable tape, general packaging applications, polypropylene backing, moisture resistant tape, chemical resistant tape, UV resistant tape, high conformability tape, easy-tear tape, high clarity, long aging, acrylic adhesive, L-clip closure, attaching tabbing, inner pack box closure, promotional bundling, document envelope closure, commercial solutions, energy markets, manufacturing solutions, appliance industry, bonding and assembly, building maintenance, defense, specialty materials, equipment maintenance, facility maintenance, food and beverage, heavy industrial, industrial maintenance, oil and gas, paper and print, shipping and fulfillment, woodworking. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Primary Packaging |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.036 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 5910 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 114.305 G |
| Base - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.362 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 119.08 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.752020007977023 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.25199938879042433 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2426914720809788 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.155984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.688188976377953 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.422 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 110.083 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 29.362 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 119.08 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 358.8000266551714 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.0313561050420668 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.912306483462233 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.9 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.2 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 5879.679 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.321 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.526 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.208 CM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1244.2400298186424 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.098477560369897 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.736919450386699 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.1 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20389.441 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.127 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.963 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.354 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90477.92209757648 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 575.9995477878078 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 524.2129624005801 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1482667.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 237.779 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

