3M™ Utility Bracket Dispenser M75, 1 Each/Case
| UPC | 00021200110184 |
|---|---|
| 3M ID | 7000129251 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Simple Tape Dispensing Solution
The 3M™ Utility Bracket Dispenser M75 secures nearly any surface where your work (mounting hardware included). 3M designed this bracket dispenser to provide easy dispensing of tape, and because its mounted you can free up your hands to concentrate on an even more accurate pull and tear. With an all-metal construction, this heavy-duty dispenser offers a sturdy and durable solution. This product dispenses up to 2-inch width tape, down to a quarter-inch.
Recommended Applications
Dispensing tape Sealing boxes
Commercial packaging
When it comes to speed and accuracy, there's no comparison between tape with dispenser and a regular roll of tape, which may require an additional knife, box cutter or scissors to separate tape from the roll. Applying tape without a dispenser could also lead to tangles, bunches or messy tape application. All Scotch® Tape Manual Dispensers for box sealing tapes, filament tapes, film tapes, label protection tapes and pouch tapes are application designed to meet your particular needs. Select from a variety of hand-held and heavy duty pull-and-tear table top dispensers.
Dispensers are Indispensable
Tape dispensers hold a roll, keep the tape end accessible, and provide a means of cutting the tape. Dispensers have a central spool or core and include a mechanism at one end for shear-cutting the tape. They are available in a wide variety of options, from single-use, to automated industrial machines. The hand-held variety range from plastic, which may be either refillable or disposable, to larger devices used for packaging, bundling, combining, and shipping. With comfort, convenience, and efficiency in mind, tape dispensers are common accessories in office and light-industrial settings. Weighted desktop dispensers are useful for a variety of office, retail, industrial and home applications. A weighted base keeps the dispenser stable for single-hand use yet allows portability to be carried anywhere taping is needed. Dispensers for packaging, shipping and bundling operations also feature single-handed design for ergonomics and convenience.
Amazing Accuracy
When it comes to speed and accuracy, there's no comparison between tape with dispenser and a regular roll of tape, which may require an additional knife, box cutter or scissors to separate tape from the roll. Applying tape without a dispenser could also lead to tangles, bunches or messy tape application. All Scotch® Tape Manual Dispensers for box sealing tapes, filament tapes, film tapes, label protection tapes and pouch tapes are application designed to meet your particular needs. Select from a variety of hand-held and heavy duty pull-and-tear table top dispensers.
- Add speed, accuracy and consistency to your tape cuts
- Free up hands for more efficiency in your work area
- Holds up to 2-inch width tape, all the way down to a quarter-inch
- Mount to walls, equipment, tables, and to the sides of work stations
| 3M ID | 7000129251 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Application | Box Closure |
| Product Number | M75 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 2.0 in |
| Tape Width (Metric) | 50.8 mm |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 340.1 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 224.79463069162358 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7497921536907687 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7120931068571545 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3683.724 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 323.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 224.79463069162358 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7497921536907687 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7120931068571545 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3683.724 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 340.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 323.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.129 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.236 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.121 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 299.8286765714335 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 256.35351846857566 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 116.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |


