3M™ Utility Bracket Dispenser M73, 6 Each/Case
| UPC | 00021200110351 |
|---|---|
| 3M ID | 7000129252 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Custom-Mountable Narrow-Width Tape Dispenser
3M Utility Bracket Dispenser M73 can be custom-mounted to walls, equipment, tables or the sides of work stations. It provides a convenient way to keep tape available while leaving top surfaces open for working and moving items around. This model holds tape rolls 1/4" to 1" (6-26mm) wide.
Recommended Applications
3M Utility Bracket Dispenser M73 can free up space on tabletops by mounting in a convenient out-of-the-way location such as:
Walls Equipment Sides of tables
Sides of work stations
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Utility bracket dispenser for tapes up to 1” wide
- Can be custom-mounted to walls, equipment, tables or the sides of work stations
- Convenient dispenser
| 3M ID | 7000129252 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Application | Box Closure |
| Product Number | M73 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 154.221 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 23.017 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.14 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.95482631910146 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3399991053641401 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.32187490278992126 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.061811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.811023622047244 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.835 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 146.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 23.017 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.14 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 420.9417867654633 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.3999521861445774 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9312494167395275 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.574803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6.898 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1088.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 876.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.167 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.243 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.17 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 432.10603388236007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 324.4499020122406 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 147.168 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


