3M™ Urethane Seam Sealer 08368, White, 310mL Cartridge 12/Case
3M™ Urethane Seam Sealer is a high solids seam sealer ideal for sealing automotive and RV seams and joints. It adheres well to bare metal, primed metal and painted surfaces, and if desired can be smoothed to a featheredge and/or brushed. Tack free and paintable after 30-45 minutes, this urethane formula is permanently flexible and offers superior performance to solvent-based sealers.
Special Price
$27.68
Regular Price
$32.56
| UPC | 00051135083680 |
|---|---|
| 3M ID | 7100049325 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Urethane Seam Sealer is a high-solids seam sealer ideal for sealing automotive and RV seams and joints. It adheres well to bare metal, primed metal, and painted surfaces, and, if desired, can be smoothed to a featheredge and/or brushed. Tack-free and paintable after 30-45 minutes, this urethane formula is permanently flexible and offers superior performance to solvent-based sealers.
- SINGLE COMPONENT FORMULA: Adheres well to bare metal, primed metal and painted surfaces
- MOISTURE CURING PROPERTY: Provides excellent performance in high heat and humidity environments
- NON-SHRINKING, NON-CRACKING: Remains flexible and offers superior results to solvent-based sealers
- QUICK DRYING: Paintable after 30-45 minutes
- THICK CONSISTENCY: Fills large voids and can be smoothed to a featheredge or brushed
| 3M ID | 7100049325 |
|---|---|
| Part number | 8368 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.85 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.850393701 |
| Base - Metric Gross Weight | 421.841 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.606 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.699 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 4.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 30.46671447673604 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9300002114233095 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8849994544661323 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.8503937007874016 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 499.26 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 401.429 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.606 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.699 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 501.62494025775453 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.6499997563892 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.619993453593587 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.724409448818898 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8220.16 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5284.351 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4817.148 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1805.5859272941475 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1614.2379114534046 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 732.206 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1824 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1824 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |
Write Your Own Review


