3M™ Urethane Seam Sealer 08367, Black, 310 mL Cartridge 12/Case
3M™ Urethane Seam Sealer is a high solids seam sealer ideal for sealing automotive and RV seams and joints. It adheres well to bare metal, primed metal and painted surfaces, and if desired can be smoothed to a featheredge and/or brushed. Tack free and paintable after 30-45 minutes, this urethane formula is permanently flexible and offers superior performance to solvent-based sealers.
Special Price
$27.68
Regular Price
$32.56
| UPC | 00051135083673 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119968 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Urethane Seam Sealer is a high-solids seam sealer ideal for sealing automotive and RV seams and joints. It adheres well to bare metal, primed metal, and painted surfaces, and, if desired, can be smoothed to a featheredge and/or brushed. Tack-free and paintable after 30-45 minutes, this urethane formula is permanently flexible and offers superior performance to solvent-based sealers.
- SINGLE COMPONENT FORMULA: Adheres well to bare metal, primed metal and painted surfaces
- MOISTURE CURING PROPERTY: Provides excellent performance in high heat and humidity environments
- NON-SHRINKING, NON-CRACKING: Remains flexible and offers superior results to solvent-based sealers
- QUICK PAINTABILITY: Allows painting after 30-45 minutes
- THICK CONSISTENCY: Fills large voids and can be smoothed to a featheredge or brushed
| 3M ID | 7000119968 |
|---|---|
| Part number | 8367 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 440.358 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.797908398966406 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9708232085120833 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8055999707402486 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 684.945 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 365.414 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 501.57465669262047 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.649225933848932 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.667270196806882 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.723622047244094 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.18779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8219.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.284 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.385 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.698 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.797 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88118.28647279342 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1804.9994976767357 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1469.4140468015369 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.74015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.444 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 666.515 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.111 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1824 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1824 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |
Write Your Own Review


