3M™ Urethane Seam Sealer 08361, Gray, 310 mL Foil Pack, 6/Case
3M™ Urethane Seam Sealer is a high solids seam sealer ideal for sealing automotive and RV seams and joints. It adheres well to bare metal, primed metal and painted surfaces, and if desired can be smoothed to a featheredge and/or brushed. Tack free and paintable after 30-45 minutes, this urethane formula is permanently flexible and offers superior performance to solvent-based sealers.
Special Price
$29.84
Regular Price
$35.11
| UPC | 00051131168312 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120461 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Urethane Seam Sealer is a high-solid solution for sealing automotive/RV seams and joints. It adheres well to bare metal, primed metal, and painted surfaces, and can be smoothed to a featheredge and/or brushed is desired. Tack free and paintable after 30-45 minutes, this urethane formula is permanently flexible and offers superior performance to solvent-based sealers. Its clean finish, pliable bonds, and resistance to heat and humidity allow 3M™ Urethane Seam Sealer to excel across both interior and exterior applications.
- SINGLE COMPONENT FORMULA: Adheres well to bare metal, primed metal and painted surfaces
- MOISTURE CURING PROPERTY: Provides excellent performance in high heat and humidity environments
- NON-SHRINKING, NON-CRACKING: Remains flexible and offers superior results to solvent-based sealers
- QUICK DRYING: Paintable after 30-45 minutes
- THICK CONSISTENCY: Fills large voids and can be smoothed to a featheredge or brushed
| 3M ID | 7000120461 |
|---|---|
| Part number | 8361 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.6 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.6 |
| Base - Metric Gross Weight | 376.481 G |
| Base - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 40.64 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 40.64 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.599980081849928 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.829998529296249 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7073156896356083 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.6 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 288.412 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 320.833 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 40.64 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 40.64 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 305.6039812867027 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.500533441512696 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.243898547058893 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5007.952 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.495 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.925 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83907.64813025689 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1262.9996399630795 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 950.6332745411921 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.653543307086615 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.375 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 431.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.058 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1344 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1344 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


