3M™ Urethane Foam Tape 4314, Charcoal, Gray, 3/4 in x 18 yd, 250 mil, 12 Roll/Case
| UPC | 00051131064423 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123393 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Seals Out Moisture, Dust and Drafts
3M™ Urethane Foam Tape 4314 is 1/4 in. thick, comprised of a soft conformable, low-density, open-cell foam with a pressure sensitive acrylic adhesive on one side. The adhesive is protected by a silicone treated paper liner. It offers excellent cushioning characteristics while providing high absorbency to seal out moisture, dust and drafts. It can perform under a wide range of temperatures. Special note: Extra care should be taken when handling to avoid damaging tape.
Recommended Applications
Cushion and dampen sound in electronics such as printers, keyboards, computers, aircraft lights and automotive dashboards Register covers Recessed lighting
Door, window and cabinet seals
Excellent Shear Holding Strength with 3M™ Adhesive 430
3M™ Urethane Foam Tape 4314 features 3M™ Adhesive 430. This pressure sensitive, modified acrylic adhesive provides high initial quick-stick to a variety of surfaces and substrates. It has an excellent chemical resistant and shear holding strength, even at elevated temperatures. Adhesive 430 is designed to perform at temperatures up to 180°F (82°C) in the short term and 150°F (70°C) long term.
Protect Sensitive Components
The adhesion of 3M™ Single-Coated Foam Tapes is typically satisfactory within 20 minutes and continues to build with additional time. The adhesive is protected by a thick, silicone treated paper liner and has a firm, high-density foam. This design offers an attractive and clean appearance after application.
What is Open Cell Foam?
Open cell foams are commonly used between component panels where a degree of separation is needed to dampen or prevent vibration, as a thermal insulation barrier and to protect against contamination, but where a measure of airflow is still necessary, such as with electronic components where air flow helps keeps components cool.
- Charcoal gray, 0.250 in. (6.4 mm) soft conformable, low-density, open-cell foam design helps seal out air, dust and light when compressed
- Excellent cushioning characteristics and high absorbency
- Dampens sounds and absorbs vibration when used in electronic applications
- Offers high initial quick-stick to multiple substrates
- Provides excellent shear strength and high temperature performance
| 3M ID | 7000123393 |
|---|---|
| Part number | 4314 |
| Keywords | 3M, urethane foam tape, 3M Urethane Foam Tape 4314, low-density foam tape, open-cell foam tape, pressure sensitive acrylic adhesive, sound dampening tape, vibration absorption, electronic applications, moisture sealing tape, dust sealing tape, draft sealing tape, cushion tape, high absorbency foam, high temperature performance tape, adhesive foam tape, silicone treated paper liner, automotive dashboard seal, aircraft lights foam tape, recessed lighting foam tape, door seal tape, window seal tape, cabinet seal tape, thermal insulation barrier, chemical resistant foam tape, shear holding strength, electronic component protection tape, personal recreation vehicle tape, marine application foam tape, heavy industrial foam tape, building maintenance foam tape, aerospace foam tape, transportation foam tape, adhesive 430, quick-stick adhesive foam, conformable foam tape, commercial solutions foam tape, manufacturing foam tape, appliance foam tape, metalworking foam tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Application | Sealing, Window and Door Glazing |
| Backing (Carrier) Material | Urethane |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 250.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 6.4 mm |
| Color Family | Gray |
| Number of Adhesive Sides | Single-sided |
| Product Color | Charcoal Gray |
| Product Number | 4314 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 18.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 0.75 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 344.333 G |
| Base - Metric Length Dimension | 16.459 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.019 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 227.48815773222097 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7591243212490545 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3499838412184932 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3727.863 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 158.75 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2729.8578317629076 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.109500673479141 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.199806094621918 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.275590551181102 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.299212598425196 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 44734.355 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.132 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.905 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.261 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.414 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.414 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 246.9177336470629 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 100.79534627092603 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


