3M™ Ultrapro™ Autobody Sealant, 08302, Clear, 5 oz Tube, 6 per case
3M™ Ultrapro™ Autobody Sealant is a heavy-bodied, solvent-based, seam sealer that adheres to painted metal, glass and aluminum. This autobody sealant was formulated to be quick-skinning, fast-curing and rapid-drying, making it ideal for applications that require speed and timeliness. In addition, this high-solids adhesive provides low shrinkage and remains flexible over time.
Special Price
$32.02
Regular Price
$37.67
| UPC | 00051135083024 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120449 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Ultrapro™ Autobody Sealant is a heavy-bodied, solvent-based seam sealer that adheres to properly prepared and primed surfaces. This autobody sealant was formulated to be quick-skinning and fast-curing, reaching a tack-free state in just 40 minutes, ideal for applications that require timeliness. Its high-solids formula remains flexible over time to prevent shrinking and cracking, ideal for door skins, rocker panels, rear body panels, trunk seams, and floor pans. High-speed results, permanent flexibility, and easy-to-use cartridge make 3M™ Ultrapro™ Autobody Sealant an excellent choice for most autobody applications.
- FAST PERFORMANCE: Quick-skinning, fast-curing and rapid-drying sealant for high-speed application
- CONTINUED ELASTICITY: Sealant remains flexible over time
- HIGH SOLID ADHESIVE: Provides low shrinkage for reliable results
- CONVENIENT SIZE: No applicator needed
- MANY APPLICATIONS: Including door skins, rocker panels, rear body panels, trunk seams and floor pans
| 3M ID | 7000120449 |
|---|---|
| Part number | 8302 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Ultrapro™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.561811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 151.953 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.967 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.98897911181649 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.334999021257787 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3237003303208121 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5618110236220473 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 409.496 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 146.828 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.967 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 282.74399855886327 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.550001006410227 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9422019819248724 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4633.344 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1156.661 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 880.968 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.668 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.146 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94525.77960274031 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 753.9809366722814 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 543.8164667540594 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.549 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 246.671 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.075 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


