3M™ Ultra Clear Double Coated Tape UCT-50, Clear, 1200 mm x 100 m, 0.05 mm, 1 Roll/Case
| UPC | 56936177906908 |
|---|---|
| 3M ID | 7010406670 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Clean and Clear Bonding for Light Transmission
3M™ Ultra Clear Double Coated Tape UCT-50 is a double-sided acrylic tape engineered for 90% light transmission and just 1.1% haze, making it ideal for bonding display screens, lenses and backlit graphics. In addition to the exceptionally clear polyester (PET) carrier and adhesive, this tape is produced in a clean room and protected by a liner on each side to help keep finished products free of dust and debris. The PET carrier and liners also provide dimensional stability for die cutting. Without the liners this tape is 2.0 mils (0.050mm) thick. The non-silicone acrylic adhesive leaves no silicone residue.
Recommended Applications
Cell phone lens attachment
Tablet screen attachment
Backlit graphics attachment
Backlit control button bonding
General use for light transmissive applications in the electronics and appliance industries
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 2.0 mil (0.050mm) double sided acrylic tape with 90% light transmission and 1.1% haze
- Excellent initial tack with good adhesion and shear strength
- Produced in a clean room to help keep finished products free of dirt, dust and debris
- Exceptionally clear polyester (PET) carrier with PET liner on each side for easy die cutting
- Non-silicone acrylic adhesive leaves no silicone residue
| 3M ID | 7010406670 |
|---|---|
| Part number | UCT-50 |
| Keywords | 3M, Ultra Clear Double Coated Tape, UCT-50, clear double-sided tape, display screen tape, high light transmission tape, low haze tape, polyester carrier tape, PET liner tape, non-silicone adhesive tape, die cutting tape, clean room tape, dirt-free tape, dust-free tape, clear tape for screens, bonding display screens, lens attachment tape, backlit graphics tape, control button bonding tape, electronics tape, appliance tape, industrial adhesives, adhesive solutions, manufacturing tape, high transparency tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PET |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | UCT-50 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 29999.69 G |
| Base - Metric Length Dimension | 100.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.2 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5867.926432703259 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 66.1379952224505 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 60.626989823484024 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 96158.086 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 27499.94 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5867.926432703259 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 66.1379952224505 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 60.626989823484024 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 51.02283464566929 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.432677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 96158.086 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 29999.69 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 27499.94 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 129.598 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.499 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93035.18921998474 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 843.9978829449886 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 727.5232605874742 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.10984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 55.119685039370076 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.28976377952756 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1524573.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 329.999 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 96.799 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 140.004 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 112.496 CM |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


