3M™ Ultimate Fx Full Facepiece Reusable Respirator FF-403, Large, 4 Ea/Case
The 3M FF-400 - Ultimate FX Full Facepiece - Offers Superior, Comfortable protection against Diverse Airborne hazards when used with appropriate cartridges.
| UPC | 50051135894243 |
|---|---|
| 3M ID | 7100001847 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M FF403 Ultimate Fx Full Facepiece Reusable Respirator
Maximize your team's safety and productivity with the 3M Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirator. You can find it through M-Source, an authorized distributor. The 3M FF-403 (Large) offers top-notch protection and is designed for heavy-duty commercial and industrial use where reliability is essential.
This 3M FF403 respirator is designed for the toughest tasks. Its unique, soft silicone material provides great durability and a comfortable seal that withstands harsh chemicals and extreme conditions. You won’t need to make constant adjustments. The strong, six-point harness system keeps the mask securely in place, ensuring the tight seal required for NIOSH-approved protection.
See More, Clean Less, Passive Speaking Diaphragm & Anti-Stick Lens for Safety:
The large, clear full facepiece lens significantly improves efficiency and safety. It provides a wider field of view. Its scratch-resistant coating prevents stains, paints, and liquids from sticking. This makes cleaning fast and easy, while maintaining visibility. Built-in communication gets better with the passive speaking diaphragm, which clearly transmits your voice. This reduces the need to take off the mask.
Further enhancing user comfort and compliance, the integrated 3M™ Cool Flow™ Valve efficiently channels exhaled air downward. This feature actively cuts down on internal heat, reducing moisture build-up and fogging, a must for maintaining focus during strenuous work.
As a versatile platform, the 3M FF-403 quickly connects to 3M's comprehensive line of filters and cartridges via the secure bayonet system. Invest in the 3M™ Ultimate FX Full Facepiece from M-Source to deliver superior defense, ultimate comfort, and unmatched visual clarity to your workforce.
- SECURE FIT: Durable, long-lasting head harness features a 6-strap configuration for a secure fit. Comfort cradle positions the respirator more comfortably on the head.
- COOL COMFORT: 3M Cool Flow Valve helps provide cool, dry comfort.
- SOFT SILICONE NOSE CUP AND FACESEAL: Silicone full facepiece design offers comfort, durability and ease of cleaning.
- PAINT AND STAIN RESISTANT LENS: 3M’s exclusive Scotchgard coating causes some paints and stains to bead up on the surface so they can be wiped off easily. Large lens provides a wide field of view.
- CLEARER COMMUNICATION: Passive speaking diaphragm is positioned to promote clearer and easier communications.
- EASY TO USE: Respirator filter and cartridge attachments twist on and off easily for quick assembly and disassembly. Bonded silicone gaskets eliminate loose gaskets that can be lost.
- COMBINE WITH 3M particulate filters or chemical cartridges to help provide respiratory protection against particulates (dust, fumes, mold, paint, etc.) and gases and vapors (paint, acid, chemicals, etc.).
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100001847 |
|---|---|
| Part number | 89424 |
| Keywords | 70071510831,Reusable Respirators,NIOSH approved with various cartridges,filters & supplied air systems,Ultimate FX Full Facepiece FF-400 Series,Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirator FF-403,Large,Chemical Clean-up,Chemical Handling,Chemical Splash,Chipping,Chiseling,Cleaning,Grinding,Machining,Masonary,Painting,Pouring,Casting,Sanding,Sawing,UV Protection,Welding,Silicone,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Full Face Respirators |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Color Family | Black |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Large Lens for Enhanced Field of View Scotchgard™ Lens Coating |
| Harness type | 6 point |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Maintenance Free | No |
| Material | Nylon |
| Product Color | Black |
| Product Number | 89424 |
| Product Series | FF-400 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Full Facepiece Respirators |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Chemical Clean-up Chemical Handling Chemical Splash Chipping Chiseling Cleaning Composite Finishing Final Finish Furnace Operation Grinding Laboratories Machining Masonary Paint Preparation Painting Pouring/Casting Sanding Sawing UV Protection Welding |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction Facility Sanitation Food & Beverage Manufacturing Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Industrial Industrial Maintenance Marine Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Suspension Type | 6 Point Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.062992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.874015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.868 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.92 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9136124357647375 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4219815910924605 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.062992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.267 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.645 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.48 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.92 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2198.777035349346 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.884629166050566 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.687926364369842 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36031.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.03 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.58 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.27 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.425 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 354.9442421176529 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 204.7653491173143 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 92.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
| Special Price | $895.00 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


