3M™ Two-Component Adhesive Sealant Applicator 400A-2K, 1 Each/Case
| UPC | 00051115644214 |
|---|---|
| 3M ID | 7100010298 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Use with 550FC + AC63 Two Component System
While the curing of traditional polyurethanes relies on time and moisture, curing from the inside out, the two-component, accelerated system of the 3M™ Two Component Adhesive Sealant Applicator 400A-2K cures from the inside out in order to reach handling strength faster. Neither ambient moisture nor temperature is a factor, and no exothermic reaction takes place.
Recommended Applications
Transportation and industrial panel bonding
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Pneumatic applicator for use with 550FC + AC63 two component system
- Uses special 350mL 550FC sausage packs
- Uses 45mL AC63 sausage packs
| 3M ID | 7100010298 |
|---|---|
| Part number | 400A-2K |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Product Number | 400A-2K |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3538.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1975.7367762767021 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.7999548361009685 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.497904715637082 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 32376.525 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2947.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1975.7367762767021 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.7999548361009685 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.497904715637082 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 26.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32376.525 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3538.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2947.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 68.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 299.8286765714335 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 207.93339182491098 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 94.317 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 32 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


