3M™ Trizact™ Diamond Cloth Belt 663FC, 70 Mic, 2 in x 34 in, 5 ea/Case
| UPC | 00068060110725 |
|---|---|
| 3M ID | 7100334239 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed for grinding materials to final dimension, 3M™ Trizact™ Diamond Cloth Belts 663FC can tackle hard-to-grind materials including ceramics, carbides, chilled iron and composites. They also work well for stripping old thermal spray coating during the refurbishment process. These belts cut up to 70% faster than bonded wheels – without chatter. And because they are easy to use, even less-experienced operators can achieve consistent, effective stock removal throughout the life of the belt.
3M™ Trizact™ Diamond Cloth Belts 663FC feature a waterproof YF-weight cloth backing, which means these belts can support high-pressure tough applications when run wet or dry. The abrasive side of the belt features three-dimensional structures derived from proprietary 3M technology. Unlike conventional abrasives, which are constructed from randomly-spaced and irregular-shaped minerals, Trizact abrasives feature precisely-shaped three-dimensional structures that help deliver more consistent performance and eliminate belt-to-belt variation.
- Can cut hard to grind materials up to 70% faster than bonded wheels
- Delivers consistent grinding performance while reducing the likelihood of grinding chatter
- YF-weight backing supports medium to high pressure grinding applications
- Great for stock removal
| 3M ID | 7100334239 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Trizact Diamond Cloth Belt, Diamond Cloth Belt, 3M Trizact, Abrasive Belt, Grinding Belt, 3M Abrasive, Abrasive Technology, Grinding Materials, Trizact Diamond, Stock Removal, Consistent Grinding, High-Pressure Grinding, Abrasive Performance, Bonded Wheels, Grinding Chatter, Material Dimensioning, Hard-to-Grind Materials, Ceramics Grinding, Carbides Grinding, Chilled Iron Grinding, Composites Grinding, Thermal Spray Coating, Waterproof Backing, YF-Weight Cloth, Wet Grinding, Dry Grinding, Three-Dimensional Structures, Manufacturing Abrasives, Transportation Abrasives, Aerospace Abrasives, Metalworking Abrasives, Paper Print Abrasives. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Diamond |
| Backing Material | Cloth |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 663FC |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 13.018 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.863 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 97.29973593805455 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.028699777291227364 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.028699777291227364 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1594.457 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.018 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 486.49886276150505 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5709994636814548 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.14349888645613681 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.07992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.87992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7972.288 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 259.001 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 65.09 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.363 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.838 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.635 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 104.00000776027163 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 17.21986637473642 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 7810.8 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.332 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


