3M™ Trizact™ Cloth Belt 253FA, A65 XF-weight, 6 in x 79 in, Film-lok, Full-flex, 20 ea/Case
| UPC | 00051111670118 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328213 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Trizact™ Cloth Belt 253FA sands scratches, gouges, dents and stains on a range of metals without wearing easily. It features a tough XF-weight polyester cloth backing with enough flex to respect surface irregularities and the stamina to withstand rugged use. These attributes make it a good match for flat or centerless finishing applications, which require a sturdy abrasive that is still sensitive to surface irregularities.
In grades from A100 to A6, this belt is available in a wide variety of forms, widths and lengths for many different metalworking applications, as well as non-standard and make-to-order forms.
Trizact abrasives are graded uniquely. Grade is defined by the average particle size in microns and is indicated with an "A." Lower is finer.
Best for Wet FinishingChoose this belt for wet flat finishing and intermediate finishing of ferrous metals like stainless steel, carbon steel, as well as non-ferrous metals such as aluminum, nickel alloys, cobalt steel, copper and brass.
The Cutting EdgeA proprietary 3M technologiy, microreplication involves engineering and reproducing precisely sculpted microscopic shapes, with extreme uniformity, across a surface. In the case of abrasive mineral, that surface is a cloth or film backing.
As these structures break down during use, new mineral is continually exposed. The uniform configuration and spacing of 3M™ Trizact™ abrasive minerals reduces the risk of uneven finishes and contributes to consistent and predictable performance from start to finish.
From surgical tools to automotive transmission components, 3M™ Trizact™ abrasives are designed to deliver a consistent finish part after part.
- Engineered for wet intermediate and fine finishing applications
- XF-weight polyester cloth backing supports rugged use while allowing conformability to irregular profiles
- Available in a variety of forms, widths and lengths
- Proprietary 3M-engineered abrasive mineral enhances the performance of aluminum oxide abrasive grain and reduces risk of uneven finishes
| 3M ID | 7010328213 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Trizact, Cloth Belt, 253FA, abrasive belt, metal finishing, flat finishing, centerless finishing, microreplicated aluminum oxide, waterproof backing, stainless steel, carbon steel, aluminum, nickel alloys, cobalt steel, copper, brass, wet finishing, intermediate finishing, fine finishing, XF-weight polyester cloth, conformability, surface irregularities, abrasive grain, non-ferrous metals, uniform finish, consistent performance, metalworking applications, durable, rugged use, manufacturing, industrial abrasives, sanding belt, polishing belt, surface preparation. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing, Grinding |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | XF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Gray |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 253FA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splice Type | Film-lok |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 276.601 G |
| Base - Metric Length Dimension | 2.006 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 68.60002499532558 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6098008218259933 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5720003623517741 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1124.153 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 259.455 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1372.000072740303 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.19599879953889 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.440007247035483 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22483.053 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5532.012 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5189.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94509.91953165008 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 694.9984630473392 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 617.7595094908673 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1548740.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 280.211 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.075 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


