3M™ Tri-Flange™ Probed Test Plugs 393-2011-50, 10 Pair/Bag, 5 Bags EA/Case, 50 EA/Case
3M™ Tri-Flange™ Probed Test Plugs are a specially probed version of the standard plug.
Special Price
$103.70
Regular Price
$122.00
| UPC | 10093045937124 |
|---|---|
| 3M ID | 7000128263 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tri Flange™ Probed Test Plugs are a specially probed version of the standard plug. This product works with the E A Rfit™ Validation System and allows you to conduct an earplug fit test for the Tri Flange and UltraFit Plus earplugs
- specially probed version of the standard plug
- works with the E-A-Rfit™ Validation System
- allows you to conduct an earplug fit test for the Tri-Flange and UltraFit Plus earplugs
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7000128263 |
|---|---|
| Keywords | 70071647740,Hearing Protection,E-A-R fitValidation System,Tri-FlangeProbed Test Plugs 393-2011-50,50 pair,case,10 Pair EA,Bag,5 Bags,Safety,Mining & Metallurgy,Pre-Molded,Reusable Earplugs,Probed Earplugs for Fit Testing,Health & Safety Testing,Elastomeric Polymer,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Transparent |
| Earplug Shape | Flanged |
| Material | Elastomeric Polymer |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 393-2011-50 |
| Product Series | E-A-Rfit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Health & Safety Testing |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Tri-Flange™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 4.536 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.392977289891587 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.010000168212706047 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.008000575494689207 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 71.988 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.629 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 20.15779031558063 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08999930929173257 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08000575494689208 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 330.327 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 36.29 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 219.64801016216205 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5000084106353023 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.40002877473446036 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3599.386 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 226.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 181.45 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.208 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.256 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90376.16500429851 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 198.4160359663898 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 134.40922738625432 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.481 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 60.967 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 16800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

