3M Tri-Flange Earplugs P3000, Corded, 400 Pair/Case
3M™ Tri-Flange™ Earplugs feature a triple flange design to help fit a variety of ear canal shapes and sizes. The ear tips are made of a flexible thermoplastic material that can be washed and reused to extend the product life.
Special Price
$544.00
Regular Price
$640.00
| UPC | 10093045980168 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127187 |
| Packaging | Carton |
3M Tri-Flange Earplugs P3000, Corded, 400 Pair/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Tri-Flange Earplugs P3000
Designed with plastic paddle grips to insert and remove the ear tips, these ear tips stay clean longer even when hands are dirty or wearing gloves. One size fits most. Available with cord only. This product is EARfit testable to help validate the level of protection the individual user is getting.
- Triple-flange design to help fit a variety of ear canal shapes and sizes
- Plastic grips help insert ear tips and keep them clean, even when hands or gloves are dirty
- Noise reduction rating (NRR)*: 26 dB
- Reusable earplugs made with materials that can be washed
- Corded only with option of vinyl or cloth material
- CSA Class AL
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
| 3M ID | 7000127187 |
|---|---|
| Keywords | 70071515723,Hearing Protection,Tri-FlangeEarplugs,Tri-FlangeCorded Earplugs P3000 400,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Pre-Molded,Reusable Earplugs,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,Elastomeric Polymer,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Elastomeric Polymer |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Flanged |
| Hearing Protection Style | Corded |
| Hearing Protection Type | Eartips |
| Material | ABS/Elastomeric Polymer |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Number | P3000 |
| Product Series | Tri-Flange |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Composite Finishing Demolition Electrical Facility Maintenance Final Finish Grinding Machine Operation Paint Preparation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Marine Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Reusable | Yes |
| Roll-Down Required | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Tri-Flange™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.795 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.883425121180951 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.012775788093613656 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003968320719327796 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 80.025 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.8 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 382.81903335460214 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0469752831159835 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.39683207193277964 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.133858267716535 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.188976377952756 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6273.28 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 180.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.232 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.208 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.13 M |
| Consumer - Item Quantity | 100 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1953.360894910766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.110315237445462 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5873282877311186 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32009.85 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.318 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.72 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.262 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.543 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 400 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88850.57140193021 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 233.68999791597022 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 57.14381835832027 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.456 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 25.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


