3M™ Training and Fit Testing Case FT-20, Sweet 1 EA/Case
Qualitative Fit Test Apparatus for particulate respirators. Kit includes hood, collar, 2 nebulizers, sensitivity solution, fit testing solution, and user instructions
Special Price
$735.60
Regular Price
$865.41
| UPC | 00051138291372 |
|---|---|
| 3M ID | 7100046674 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Test kits and accessories designed to help your organization meet OSHA fit testing requirements for respirators. The products can be used to check face to respirator seal on any particulate respirator or gas/vapor respirator with a particulate prefilter. Meet the performance criteria for fit testing respirators under the current OSHA Standard for Respirator Protection: 29 CFR 1910.134, Appendix A.
- Qualitative Fit test kit for particulate respirators
- Kit includes hood, collar, 2 nebulizers, sensitivity solution, fit testing solution, and user instructions
- For Occupational Use only
| 3M ID | 7100046674 |
|---|---|
| Keywords | 70070406593,Fit Testing & Evaluation,Training & Fit Testing Case FT-20,Sweet,Training & Fit Testing Case FT-20,Sweet,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Power Distribution,Kit,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Respirator Fit Testing |
| Product Number | FT-20 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Solution Type | Sweet |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.608 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2341.047487213085 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.748757127462263 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 38362.895 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.154 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2341.047487213085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.748757127462263 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 21.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38362.895 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.608 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.154 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 55.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100384.05903583461 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 196.21141334454106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 132.96519956894338 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.645 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 60.312 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.26 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 28 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 28 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 28 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


