3M™ Traction Tape 5401, Tan, 24 in x 36 yd, 9.3 mil, 1 Roll/Case
Designed for used on web rollers, 3M™ Traction Tape 5401 provides a high coefficient of friction for tracking and tension of web material from start-up through wind-up. In addition, this tape provides a non-stick surface with easy release properties that won’t interfere with printing, converting or other web processes.
Special Price
$3,806.54
Regular Price
$4,478.28
| UPC | 00051115250910 |
|---|---|
| 3M ID | 7000029033 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Provide Traction Over Rollers
Constructed from a tan glass cloth reinforced backing and coated with a pressure-sensitive silicone adhesive, 3M™ Traction Tape 5401 is an ideal choice for traction applications common in printing processes, such as flexo-printing. This tape helps provide traction for material passing over rollers, while also providing a non-stick surface. The long-lasting, silicone adhesive adheres well to most surfaces and removes cleanly with minimal clean-up. 3M™ Traction Tape 5401 performs in temperatures up to 300ºF, allowing it to be used in high-temperature applications.
Recommended Applications
Wrapping rollers for printing, converting and web processes
- Silicone backing provides traction for material passing over rollers commonly used in printing processes
- Fiberglass reinforcing provides a durable and conformable product for wrapping applications
- Adhesive removes cleanly and easily, leaving behind minimal residue and ensuring a quick clean-up process
- Provides non-stick surface when used on rollers in manufacturing processes
- Silicone adhesive provides long aging, good holding power, for a wide range of operations
| 3M ID | 7000029033 |
|---|---|
| Part number | 5401 |
| Keywords | 3M, 3M Traction Tape, 3M Traction Tape 5401, Traction Tape 5401, Traction Tape, Silicone Backing Tape, Fiberglass Reinforced Tape, High Friction Tape, Non-stick Tape, Manufacturing Tape, Web Roller Tape, Printing Roller Tape, Industrial Tape, Clean Removal Tape, Flexible Printing Tape, High Temperature Tape, Silicone Adhesive Tape, Durable Tape, Converting Processes Tape, OEM Tape, Heavy Industrial Tape, Oil & Gas Tape, Marine Tape, Aerospace Tape, Automotive Tape, Equipment Maintenance Tape, Specialty Vehicle Tape, Facility Maintenance Tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Fiberglass Reinforced Silicone |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 8.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.2 mm |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 5401 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 7.711 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.609 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1913.4055984647403 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 16.99984503707591 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 14.374139494454019 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 31355.1 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.52 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1913.4055984647403 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.99984503707591 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.374139494454019 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 27.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31355.1 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.711 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.52 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 71.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 460.76612796639415 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 359.35348736135046 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 163.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 25 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


