3M™ Traction Tape 5401, Tan, 2 in x 36 yd, 9.3 mil, 12 Roll/Case
Designed for used on web rollers, 3M™ Traction Tape 5401 provides a high coefficient of friction for tracking and tension of web material from start-up through wind-up. In addition, this tape provides a non-stick surface with easy release properties that won’t interfere with printing, converting or other web processes.
Special Price
$317.22
Regular Price
$373.20
| UPC | 00051115250279 |
|---|---|
| 3M ID | 7100005655 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Provide Traction Over Rollers
Constructed from a tan glass cloth reinforced backing and coated with a pressure-sensitive silicone adhesive, 3M™ Traction Tape 5401 is an ideal choice for traction applications common in printing processes, such as flexo-printing. This tape helps provide traction for material passing over rollers, while also providing a non-stick surface. The long-lasting, silicone adhesive adheres well to most surfaces and removes cleanly with minimal clean-up. 3M™ Traction Tape 5401 performs in temperatures up to 300ºF, allowing it to be used in high-temperature applications.
Recommended Applications
Wrapping rollers for printing, converting and web processes
- Silicone backing provides traction for material passing over rollers commonly used in printing processes
- Fiberglass reinforcing provides a durable and conformable product for wrapping applications
- Adhesive removes cleanly and easily, leaving behind minimal residue and ensuring a quick clean-up process
- Provides non-stick surface when used on rollers in manufacturing processes
- Silicone adhesive provides long aging, good holding power, for a wide range of operations
| 3M ID | 7100005655 |
|---|---|
| Part number | 5401 |
| Keywords | 3M, 3M Traction Tape, 3M Traction Tape 5401, Traction Tape 5401, Traction Tape, Silicone Backing Tape, Fiberglass Reinforced Tape, High Friction Tape, Non-stick Tape, Manufacturing Tape, Web Roller Tape, Printing Roller Tape, Industrial Tape, Clean Removal Tape, Flexible Printing Tape, High Temperature Tape, Silicone Adhesive Tape, Durable Tape, Converting Processes Tape, OEM Tape, Heavy Industrial Tape, Oil & Gas Tape, Marine Tape, Aerospace Tape, Automotive Tape, Equipment Maintenance Tape, Specialty Vehicle Tape, Facility Maintenance Tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Fiberglass Reinforced Silicone |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 8.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.2 mm |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 5401 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 36.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2.030984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.59 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 51.587 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 55.958773334869505 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3007273468907776 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1971100836638853 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.030984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.917 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.543 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.587 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 914.8165894756986 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.10035900736161 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.376344117075867 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.165354330708661 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14991.158 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.303 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.521 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.182 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.287 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.287 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95502.15950825602 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1194.9054610420364 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1035.0967764294624 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.565 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 469.512 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

