3M™ TPO Plastic Parts Repair, 08239, 200 mL, 6 per case
| UPC | 00051131082397 |
|---|---|
| 3M ID | 7010308779 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This highly effective black two-part urethane adhesive delivers first-rate repairs on parts constructed of thermoplastic polyolefins (TPO) and ethylene propylene plastics notated on the part as PP, EP, TPO or EPD. An extremely fast work time makes 3M™ TPO Plastic Parts Repair an excellent choice for repairing nicks, gouges or small defects. The 1-hour cure time and 30-minute paint time increases productivity for follow-up steps.
Use 3M™ TPO Plastic Parts Repair with 3M™ EZ Sand Rigid Parts Repair, PN 05885 instead of polyester repair products such as body filler or glaze.
The Science of Better Auto Body Work from 3M3M puts decades of development into its products for auto care and repair to help save you time and get the most enjoyment and value from the vehicles you own. 3M™ TPO Plastic Parts Repair is another great example of how 3M applies science to life – and makes your life easier when it comes to making vehicles look their best.
- Two component flexible urethane adhesive offers high performing adhesion
- Effective for backside reinforcement repair on a variety of plastic components
- 50-second work time is effective for small defects
- Offers flexibility in temperatures from -20°F to 180°F
- Black paste formula
| 3M ID | 7010308779 |
|---|---|
| Part number | 8239 |
| Keywords | 8239 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 368.77 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8129986842591731 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5346209857983282 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 242.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 620.7770958849004 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.346209857983282 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.2077259147899686 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10172.714 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.425 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.455 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.652 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95255.99582695229 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 714.9987994727512 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 410.588917093116 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1560966.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 186.24 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.015 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

