3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear, TGV01-20 Clear, Dispenser Box, 20 ea/Box, 5 Boxes/Case
When visitors tour the job site or workplace, every precaution must be taken to help keep their eyes protected. 3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear is an economical way to guard against small flying objects. Featuring an impact-resistant polycarbonate lens and integral side shields, these safety glasses help provide eye protection for both non-employee personnel and workers engaged in general tasks.
Special Price
$236.30
Regular Price
$278.00
| UPC | 50051141563904 |
|---|---|
| 3M ID | 7100089472 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard, economical eyewear Includes convenient dispenser box. Bulk pack available. Meets ANSI-ISEA Z87.1-2020 standards These safety glasses meet the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard Over the glass fit The 3M™ Tour-Guard™ V has been designed to conveniently fit over most personal prescription eyewear and also fit most individuals.
- Economical eyewear provides impact protection to site visitors or for general use
- Integral side shields offer full coverage and extra protection
- Clear lenses provide unobstructed viewing
- Designed to fit over most prescription glasses and sunglasses
- Meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard
- Polycarbonate lens absorbs 99.9% of harmful UVA and UVB rays
- Includes a convenient dispenser box
| 3M ID | 7100089472 |
|---|---|
| Part number | 56390 |
| Keywords | 70071674991,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Eyewear Range | Economy |
| Frame Color | Clear |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | None |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Metal Detectable | No |
| Product Number | 56390 |
| Product Series | V |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Drilling Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Machining Masonary Painting Remediation Sanding Sawing Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal Transportation |
| Splash Protection | Yes |
| Temple Color | Clear |
| Temple Style | Classic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 75.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 46.73723126973813 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1660080834252128 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.09501923500168223 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 765.886 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 43.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 771.8295357850558 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.6146824295126483 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.9003847000336447 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 18.62204724409449 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.519685039370079 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 12648.02 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.862 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 47.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4673.724347448695 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.600808342521283 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.501923500168223 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.20472440944882 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 76588.62 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.53 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.31 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 43.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78232.43992944679 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 302.0332991932823 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 152.03077600269157 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.282 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 68.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


