3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear, TGV01-100 Clear, Bulk Pack, 100 ea/case
When visitors tour the job site or workplace, every precaution must be taken to help keep their eyes protected. 3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear is an economical way to guard against small flying objects. Featuring an impact-resistant polycarbonate lens and integral side shields, these safety glasses help provide eye protection for both non-employee personnel and workers engaged in general tasks.
Special Price
$209.95
Regular Price
$247.00
| UPC | 50051141563911 |
|---|---|
| 3M ID | 7100086111 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard, economical eyewear Includes convenient dispenser box. Bulk pack available. Meets ANSI-ISEA Z87.1-2020 standards These safety glasses meet the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard Over the glass fit The 3M™ Tour-Guard™ V has been designed to conveniently fit over most personal prescription eyewear and also fit most individuals.
- Economical eyewear provides impact protection to site visitors or for general use
- Integral side shields offer full coverage and extra protection
- Clear lenses provide unobstructed viewing
- Designed to fit over most prescription glasses and sunglasses
- Meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard
- Polycarbonate lens absorbs 99.9% of harmful UVA and UVB rays
- Includes a convenient dispenser box
| 3M ID | 7100086111 |
|---|---|
| Part number | TGV01-100 |
| Keywords | 70071691235,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Eyewear Range | Economy |
| Frame Color | Clear |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | None |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Metal Detectable | No |
| Product Number | TGV01-100 |
| Product Series | V |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Drilling Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Machining Masonary Painting Remediation Sanding Sawing Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal Transportation |
| Splash Protection | Yes |
| Temple Color | Clear |
| Temple Style | Classic |
| Trademark 1 | 3M™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 54.431 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 57.15 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 29.230373421376765 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11999981392985072 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1150813008605061 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.479 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 52.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 57.15 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4259.1522190918395 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.599011001882593 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.50813008605061 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.692913385826772 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 69.795 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.622 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.22 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 62.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 37.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 77439.13125621527 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 202.82528121008738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 138.0975610326073 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.269 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 62.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

