3M™ Tinted Lens Cover 7986, Accessory 25 EA/BAG
Use with 3M™ Full Facepieces 7000 Series. Not for use in welding or other applications that require reduction of UV or IR radiation beyond the capability of normal nonprescription sunglasses.
Special Price
$164.38
Regular Price
$193.39
| UPC | 50051138661880 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126281 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Tinted Lens Cover 7986, Respiratory Protection Accessory shields eyes from bright light to make it easier to focus on outdoor work. This tinted lens cover is designed for use with 3M™ Full Facepieces 7000 Series (sold separately). This tinted cover is not for use in welding or other applications that require reduction of UV or IP radiation beyond the capability of normal nonprescription sunglasses.
- Accessory to shield eyes from bright, intense light (not for welding)
- Tinting relaxes eyes to make it easier to focus on outdoor work
- Designed for use with 3M Full Facepiece 7000 Series
- Cover fits easily over lens
- Approved 3M protection accessory
| 3M ID | 7000126281 |
|---|---|
| Keywords | 70070799427,Reusable Respirators,Full Facepiece 7000 Series,Tinted Lens Cover 7986,Accessory 2,Safety,Mining & Metallurgy,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Material | Polyester Film |
| Product Number | 7986 |
| Product Series | 7000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.628 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.0845632872368105 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.007998370872067359 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0074957169142858375 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 66.934 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 102.11420422840845 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.19995927180168396 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.18739292285714595 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1673.352 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 90.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 85.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

