3M™ Tinted Lens Cover 6886, Accessory 25 EA/Bag
Use with 3M™ Full Facepieces 6000 Series. Not for use in welding or other applications that require reduction of UV or IR radiation beyond the capability of normal nonprescription sunglasses.
Special Price
$146.16
Regular Price
$171.95
| UPC | 50051138661873 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052088 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Help extend the service life of your 3M™ Reusable Respirator with 3M™ Reusable Respirator Face Shield & Lens Covers. These lens covers help to protect the lens of your face mask both when in use and when in storage. For safety and comfort, make it a habit to check and replace old or damaged parts as needed.
- Use with 3M™ Full Facepieces 6000 Series (sold separately)
- Shields eyes from bright light to make it easier to focus on outdoor work
- Not for use in welding or other applications that require reduction of UV or IR radiation beyond the capability of normal nonprescription sunglasses
- Cover fits easily over lens
- Approved 3M protection accessory
| 3M ID | 7000052088 |
|---|---|
| Part number | 66187 |
| Keywords | 70070799419,Reusable Respirators,Full Facepiece 6000 Series,Tinted Lens Cover 6886,Accessory 2,Safety,Mining & Metallurgy,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | 6000 Series |
| Eye Protection | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Product Number | 66187 |
| Product Series | 6000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 7.256 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.769753508010953 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.015996741744134717 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 8.994860297143005E-4 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 12.614 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.408 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19.244081795250203 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.3999185436033679 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.022487150742857513 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 315.354 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 181.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


