3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 3650, White, 8.3 mil, 7 in x 60 yd, 4 Roll/Case
| UPC | 00638060401453 |
|---|---|
| 3M ID | 7100198501 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Tape that Withstands
3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 3650 is a white glass cloth tape with thermosetable rubber adhesive. It is designed for splicing textured surfaces, especially those materials which might require high tensile strength at elevated temperatures. The conformable backing provides high tensile strength and good solvent resistance. It will not shrink or rot, and is tough and durable with superior abrasion and puncture resistance. This tape will perform under a wide range of temperatures ranging from 40°F/4°C to 450°F/232°C. 3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 3650 is a linered version of 3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 365 and an ideal choice for die-cut applications.
3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 3650 features a rubber adhesive that provides good initial adhesion and high tack. When subjected to a thermosetting cycle it will cross-link, providing adhesion and bond strength, and higher heat resistance. Thermosetting is frequently achieved by ironing or heating the backing once the tape is applied. High adhesion is obtained by optimizing the time, temperature and pressure of the heat applied.
Recommended Applications
Splicing and insulating applications requiring high tensile strength at elevated temperatures
As a corrosion resistant wrap on stainless steel hot air ducts
Splicing materials with rough surfaces or poor internal strength such as roofing felt, fiberglass or textiles
Die cut applications
- Poly-linered version of 3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 365
- Rubber adhesive will cross-link when exposed to a thermosetting cycle, providing adhesion and bond strength and higher heat resistance
- Thermoset rubber adhesive will cross-link when exposed to a thermosetting cycle, providing adhesion and bond strength and higher heat resistance
- Glass cloth backing provides high tensile strength to aid in increased productivity
- Durable backing will not shrink or rot and features good abrasion and puncture resistance for extended performance
- Good solvent resistance produces excellent bond that remains affixed under a variety of conditions
| 3M ID | 7100198501 |
|---|---|
| Part number | 3650 |
| Keywords | 3M, 3M Thermosetable Glass Cloth Tape 3650, thermosetable glass cloth tape, 3M tape, high adhesion tape, rubber adhesive tape, glass cloth backing tape, thermoset adhesive tape, high tensile strength tape, splicing tape, textured surface tape, high temperature tape, solvent resistance tape, durable tape, puncture resistant tape, abrasion resistant tape, heat resistant tape, industrial tape, automotive tape, aerospace tape, electrical tape, manufacturing tape, corrosion resistant tape, hot air ducts wrap, roofing felt tape, fiberglass tape, textile splicing tape, die-cut tape, high tack tape, cross-linking adhesive, thermosetting cycle tape, high bond strength tape, OEM tape, energy sector tape, transportation tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.8 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 3650 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 60.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 7.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 3.964 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.177 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 482.8608712335535 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 8.739124073008547 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 8.3709520951598 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7912.672 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.797 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1931.4433628867257 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.95649629203419 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.4838083806392 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31650.686 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.856 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.188 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1309.5458373781728 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1205.4171017030114 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 546.768 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


