3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 365, White, 3 in x 60 yd, 8.3 mil, 12 Roll/Case
| UPC | 00021200030215 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048540 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Tape that Withstands
3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 365 is a white, 8.3 mil (0.20 mm) glass cloth tape with thermosetable rubber resin adhesive. It is designed for splicing textured surfaces, especially those materials which might require high tensile strength at elevated temperatures. The conformable backing provides high tensile strength and good solvent resistance. It will not shrink or rot, and is tough and durable with superior abrasion and puncture resistance. This tape will perform at high temperatures (up to 450°F/232°C).
Recommended Applications
Splicing and insulating applications requiring high tensile strength at elevated temperatures As a corrosion resistant wrap on stainless steel hot air ducts
Splicing materials with rough surfaces or poor internal strength such as roofing felt, fiberglass or textiles
Heat Enhanced Adhesive
3M™ Thermosetable Glass Cloth Tape 365 features a rubber resin adhesive that provides good initial adhesion and high tack. When subjected to a thermosetting cycle it will cross-link, providing greater adhesion and bonding, higher solvent resistance and higher heat resistance. Thermosetting is frequently achieved by ironing or heating the backing once the tape is applied. High adhesion is obtained by optimizing the time, temperature and pressure of the heat applied.
- Rubber adhesive will cross-link when exposed to a thermosetting cycle, providing adhesion and bond strength and higher heat resistance
- Thermosetable rubber adhesive will cross-link when exposed to a thermosetting cycle, providing adhesion and bond strength and higher heat resistance
- Glass cloth backing provides high tensile strength to aid in increased productivity
- Durable backing will not shrink or rot and features good abrasion and puncture resistance for extended performance
- Good solvent resistance produces excellent bond that remains affixed under a variety of conditions
| 3M ID | 7000048540 |
|---|---|
| Part number | 365 |
| Keywords | cloth tape medical |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Application | Splicing Together Fiberglass Web |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.8 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.102 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 146.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 99.1875054616251 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.429494129277351 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.429494129277351 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1625.392 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.102 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 146.05 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1253.4023178282578 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.940979827328224 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.15392955132821 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20539.584 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.581 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.224 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.211 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1382.2983838991825 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1311.9268298097695 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 595.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

