3M™ Thermally Conductive Grease 2035, 10-kg Container, 1/Inner, 1/Case
3M™ Thermally Conductive Grease TCG-2035 is an ultra-high performance thermal interface material for transferring thermal energy from a heat source (e.g.: processor chip, graphics chip, etc.) to a heat sinking or heat spreading surface.
Special Price
$47,928.55
Regular Price
$56,386.53
| UPC | 48011617732 |
|---|---|
| 3M ID | 7100096936 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Thermally Conductive Greases are high performance thermal interface materials for transferring thermal energy from a heat source (e.g. processor chip, graphics chip, High Power LED) to a heat sink. The proprietary blend of inorganic fillers contained in an organic matrix (non-silicone) ensures high thermal conductivity and low thermal resistance. Grease products are available in two versions: Standard viscosity and a lower viscosity version that can be useful in screen printing application methods.
- High Performance thermal interface material
- Good bulk conductivity
- Excellent thermal impedance
- < 40 μ max particle diameter
- Non-silicone material
- Thin interface to offer low thermal resistance
- Good wet-out
| 3M ID | 7100096936 |
|---|---|
| Part number | 2035 |
| Global Product Hierarchy | Lubricants > Thermally Conductive Greases |
| Net Weight (Imperial) | 22.05 lb |
| Net Weight (Metric) | 10.0 kg |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 274 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 9.979 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 24.13 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | EA |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 21.999929143428933 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 21.999929143428933 lbs |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7.5 in |
| Unit of Use - Metric Weight | 0.309 FT3 |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.979 KG |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 19.05 CM |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 938.3010892006035 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.999521861445775 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.999929143428933 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.686614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.686614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15.376 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 10.886 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.979 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.604 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.604 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90315.14126020377 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1567.9981565827486 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1407.9954651794517 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.48 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 638.656 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 64 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


