3M™ Thermally Conductive Epoxy Adhesive TC2810 Part A, 5-gal (23 kg) Pail
3M™ Thermally Conductive Epoxy Adhesive TC 2810 is a thermally conductive 2 part epoxy using boron nitride(BN) filler for good thermal conductivity with high adhesion.
Special Price
$30,193.04
Regular Price
$35,521.23
| UPC | 08887719303712 |
|---|---|
| 3M ID | 7100149199 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Lead Time: 40 Calendar Days
- High adhesive strength
- Slight tack allows pre-assembly
- Good surface wet out
- Low viscosity for potting application
- Good gap filling
- Thin bonding line
- Good thermal conductivity (1.0-1.4 W/m-K)
- Low CL ion content and outgassing
| 3M ID | 7100149199 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Electrical Components Electronics |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Singapore |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 22999.85 G |
| Base - Metric Height Dimension | 67.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.498 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.498 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.043478261 |
| Unit of Use - Unit | KG |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 6059.657788606915 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 50.705989609128565 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 50.7057911930926 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 26.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.156692913385827 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.156692913385827 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 99.3 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 22999.85 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 22999.76 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 67.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.498 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 38.498 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 23 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 23 |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101055.32022087666 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 638.9988438297585 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 608.4692297623966 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 57.75984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 35.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.656 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 275.997 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 146.71 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 88.9 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 127.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 276 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


