3M™ Thermally Conductive Epoxy Adhesive TC2810, 400mL DuoPak
3M™ Thermally Conductive Epoxy Adhesive TC-2810 is a thermally conductive 2-part epoxy using boron nitride(BN) filler for good thermal conductivity with high adhesion.
Special Price
$805.90
Regular Price
$948.11
| UPC | 08887862345812 |
|---|---|
| 3M ID | 7100192221 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- High adhesive strength
- Slight tack allows pre-assembly
- Good surface wet out
- Low viscosity for potting application
- Good gap filling
- Thin bonding line
- Good thermal conductivity (1.0-1.4 W/m-K)
- Low CL ion content and outgassing
| 3M ID | 7100192221 |
|---|---|
| Part number | TC-2810 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Electrical Components Electronics |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Singapore |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 149.65 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3158.9627647759235 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.393742028773545 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.707528898689368 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.30708661417323 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 51766.125 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.972 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.032 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.365 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.465 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 80 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 80 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92145.85358304575 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 509.2678256470672 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 318.7355201764086 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.51 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 144.576 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


